Menü Kapat

4K Televizyon Teknolojisi Nedir?

Ultra Yüksek Çözünürlüklü (Ultra High Definition 4K), büyük ekranlı TV’lerin yeni standardıdır. Yüksek Çözünürlük (High Definition – HD) senelerce 1080p (1920 x 1080) çözünürlük anlamında kullanılmaktadır. Ancak hızla gelişen teknoloji ile beraber artık Yüksek Çözünürlük teriminin yerini Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD) almıştır. Genelde UHD, 4K teknolojisi olarak bilinir. 4K teknolojisi artık olgunlaşmış ve erişilebilir bir teknoloji konumundadır. Bu yüzden televizyon alacaksanız bu teknolojiye de göz atmanız faydanıza olacaktır.

4K Nedir?

Bir UHD yada 4K ekranı minimum 8 milyon aktif pikselden oluşmaktadır. Televizyonlarda bu çözünürlük 3840 ile 2160 piksel oranında standartlaştırılmıştır. Dijital beyaz perdede ise 4K (4K sinemalarda çözünürlük) 4096 ile 2160 arasındadır ve biraz daha yüksek bir orana sahiptir. Bu rakamlar, standart HD ekranların yani 1080p çözünürlüklü ekranların dört katı piksel sayısına ve 23 kat daha çok çözünürlüğe denk gelmektedir.

Yeni başlayanlar için, 4K açıkçası 1080p’den çok daha keskin bir görüntü sunabilmektedir. 1080p TV’de bir piksellik alanda, aynı boyuttaki 4K’lık bir TV’nin dört kat kapasitesi vardır. Eğer izleyecek 4K video kaynağınız var ise bu oran çok ciddi oranda görüntü kalitenizi artıracağı anlamına gelmektedir.

Çözünürlük çok daha yüksek olduğundan, bu video akışlarını iletmek için çok daha çok bant genişliği gerekmektedir. HDMI 2.0 standardı 4 K’yı desteklemek üzere geliştirilmiştir ve 2160p’li videonun saniyede 60 kare olarak görüntülenmesine izin vermektedir. Daha eski HDMI standartları, bir ölçüde 4K’lık bir kaynak ile çalışabilir ancak güvenilir şekilde desteklemeyebilir. Ek olarak 4K video sunucularından internet üstünden de kaliteli yayınları seyredebilirsiniz. Ancak çok hızlı bir internet bağlantısı gerektirecektir. Mesela; Netflix, 4K içeriğini izlemek için sabit 25Mbps akış hızını önermektedir.

4K çözünürlüğe sahip video kaynağınız yoksa 4K TV, filmleri, dizileri ve TV şovlarını daha iyi izlemenize olanak verecektir. Tüm 4K televizyonlar, 1080p ve daha düşük çözünürlüklü videoları görüntülemek için bir çeşit üst dönüştürücü kullanır. Bu üst dönüştürücüler, her pikseli dört eşit piksele bölmekten fazlasını yapar; ideal olarak daha keskin bir fotoğraf elde etmek için kenar düzeltme ve gürültü azaltma algoritmaları kullanırlar. Bunun sonucunda, 4K ekranınızda doğal görünen kaliteli bir video elde edersiniz (videolara yeni ayrıntılar eklemez, sadece daha keskin çizgiler ve daha çok renk ve ışık eklenmiş olur). Eğer dönüşüm kaliteli sağlanmaz ise 1080p olan görüntü 4K TV’de biraz bulanık daha doğrusu sonradan boyanmış gibi bir hal alabilir.

Kalite farkını gözeten seyirciler, küçük televizyonlarda 1080p ile 720p arasındaki farkı görmekle uğraşırken, 50 inç ve daha büyük televizyonlarda kalite farkı çok daha belirgindir. 4K, özellikle mobil cihazlardaki günümüzün yüksek çözünürlüklü ekranlarında gösterilen inanılmaz küçük piksellere giderek daha çok netlik ve detay açısından mühim bir teknolojik atlamadır. Özellikle 65 inç modeller 55 inç TV’lerin sadece birkaç yıl önce olduğu kadar uygun maliyette olduğundan, 4K teknolojisi büyük ekranlı televizyonlar için de mühim bir gelişimdir.

HDR (High Dynamic Range) Nedir?

Yüksek dinamik aralıklı görüntüleme (HDR), birçok yeni 4K TV’de mevcut olan bir video biçimi kategorisidir. HDR içeriği normal 4K video ile aynı çözünürlüğe sahiptir, ancak her piksele çok daha geniş ve daha detaylı renk ve ışık aralığı atanabilir. Bu durum, HDR videolarının standart dinamik aralıklı videolardan çok daha detaylı, doğru ve gerçeğe yakın görünmesine olanak tanır. Bununla birlikte, bir HDR uyumlu ekrana ihtiyacınız vardır ve içeriğin HDR formatında kodlanmış olması gerekmektedir. Halihazırda mevcut iki büyük format bulunmaktadır: HDR10 ve Dolby Vision. Tüm HDR uyumlu TV’ler HDR10’u desteklerken, Dolby Vision teknolojisini desteklemeyebilir. HDR destekli televizyonunuz yoksa endişelenmeyin; HDR içeriği sunan tüm fiziksel medya ve akış hizmetleri, aynı materyalin SDR sürümlerini ekranlarda görüntülemenize olanak verir.

4K TV Almalı mıyım?

4K TV’ler piyasaya çıkalı birkaç yıl oldu ve sonunda hem ekonomik hem de işlevsel hale geldi. 4K TV’ler ilk çıktığında inanılmaz pahalıydı. Şu an ise iki yıl önce orta yada üst düzey 1080p destekli bir TV fiyatına artık 4K TV’ler alabilirsiniz.

Yeterli hızda internet bağlantınız var ise, en büyük video aktarım hizmetlerinden 4K ve hatta HDR video içeriği akışı sağlayabilirsiniz. Amazon, Google Play, iTunes, Netflix ve Vudu, çok çeşitli 4K film ve şovlar sunmaktadır. Video aktarım siteleri haricinde, fiziksel 4K filmler alabilirsiniz. Ultra HD Blu-ray diskler mağazalarda çoğalmaya başladı ve büyük formatlı stüdyo bültenleri giderek bu yeni format ile çıkmaktadır. Gene de yeni bir format için yeni bir oynatıcıya ihtiyacınız olacaktır. Ultra HD Blu-ray oynatıcılar hala çok ender ve oldukça pahalı, çoğu zaman standart bir Blu-ray oynatıcının maliyetinin birkaç kat fazlasına mal olmaktadır. Xbox One S ve Xbox One X, Ultra HD Blu-ray diskleri de oynatabilir.

Yeni bir TV almak istiyor ve henüz 4K’ya geçiş yapmadıysanız, artık vakti geldi diyebiliriz. En iyi ve kaliteli TV çekimlerinin tümü, artık HDR’yi destekleyen 4K modellerinde sunulmaktadır. Teknolojinin geldiği düzey 4K destekleyen bir TV almanıza olanak sunmaktadır. Bu modellerin fiyatlarının da 1080p televizyonlara yaklaşmış olması tercihinizi mantıklı hale getirecektir. 4K TV alarak, gelecek senelere ve gelecek teknolojiye hazır bir şekilde girmiş olursunuz. Eğer bütçeniz el veriyorsa, 4K TV’leri de seçeneklerinizin arasında değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:
https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2412174,00.asp
http://www.alphr.com/technology/1006490/4k-tv-technology-explained-what-is-4k-and-why-should-you-care
http://home.bt.com/tech-gadgets/tv/what-is-4k-television-and-do-you-need-it-11364167250345

Gönderiye Yorum Yap