Menü Kapat

Abanoz Nedir ve Nereden Çıkar?

ABANOZ. Tropik bölgelerde yetişen bir grup ağacın odununa abanoz denir. Bu odunların en içteki öz bölümü çok koyu renkte, hatta simsiyahtır. Bu nedenle abanoz sözcüğü bir­ çok dilde siyah rengi tanımlamak için kullanı­lır. Adını odunundan alan abanoz ağaçları Hindistan, Sri Lanka, Doğu ve Batı Hint Adaları ile Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde yetişir. Daha çok Sri Lanka’da yetişen gerçek abanoz ağacının {Diospyrus ebenum) gövdesi kalın, kabuğu kömür gibi parlak siyah renkte, kabuk ile odun özü arasındaki odunu ise bembeyazdır.

Abanoz çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar. Bu özellikleriyle öbür odunlara hiç benzemediği için eski çağlardan beri çok değerli sayılmıştır. Tevrat’ ta tarihi Sur kentindeki abanoz ticaretinden söz edilir; Binbir Gece Masalları’nda anılan değerli mallardan biri de abanozdur. Eskiden krallar abanozdan yapılmış asalar kullanır ve zehirin etkisini giderdiği inancıyla, içkilerini abanoz kaplardan içerlerdi.

Çağlar boyunca abanozdan heykeller yontulmuş, yeraltı dünyasının mitolojik kralı Plüton ya da Hades, simsiyah abanozdan bir taht üzerinde otururken gösterilmiştir. Günümüzde bu değerli odun siyah piyano tuşlarının ve özellikle dolap, yazı masası gibi çeşitli mobilyaların yapımında kullanılır

Gönderiye Yorum Yap