Menü Kapat

Abant Gölü Nerededir ve Özellikleri Nelerdir?

Abant Gölü, çevresinin doğal güzelliğiyle tanınan küçük bir tatlı su gölüdür. Bolu kentinin güneybatısında 1,5 km2’den az bir alanı kaplayan Abant Gölü’nün suları, aynı adı taşıyan dereyle Bolu Çayı’na akar. Deniz düzeyinden 1.328 metre yükseklikteki gölün kuzeybatı bölümü yan bataklıktır. Gölün çevresindeki düzlüklerden sonra başlayan ve yüksekliği 1.770 metreye ulaşan Abant Dağları küçük akarsuların açtığı vadilerle yarıl-
mıştır. En önemlisi Beşpoyraz Deresi olan bu küçük akarsular ve yeraltı sulan Abant Gölü’ nü besler. Derinliği 18 metreye varan gölün sulan dibi görülebilecek kadar durudur. Kıyı­larda yer yer gölün üstünü örten beyaz ve sarı nilüfer çiçekleri doğaya ayrı bir güzellik ka­tar. Gölün çevresi çam, köknar ve kayın ağaçlanndan oluşan ormanlarla kaplıdır. Alıç, kuşburnu, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler, çeşitli mantarlar ve kokulu dağ çiçek­leri de bitki örtüsünü zenginleştirir.

Gölde, Abant alası denen bir alabalık türü ve benekli mercanbalığı çok boldur. Balık avı denetim altına alınmıştır. Gölün yakınında alabalık ve geyik üretmek için kurulmuş iki istasyon vardır. Havuzlarda üretilen yavru alabalıklar gölde doğal gelişmeye bırakılır. Soylarının tükenmemesi için bu istasyonda üretilen geyikler ise iyice geliştikten sonra doğaya salınır. Yörede yabandomuzu, kara­ca, tavşan, tilki, ayı, yabanördeği, yabangü- vercini ve keklik gibi av hayvanları bulunur.

Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen Abant Gölü ve çevresi dinlence, spor ve avcılık olanaklarıyla sevilen bir tatil yöresidir. Gölün kıyılarında ve yakınlarında moteller, dinlenme evleri ve kamp yerleri kurulmuştur.

Gönderiye Yorum Yap