Menü Kapat

Abu Simbel Nedir? Abu Simbel Nerededir?

Abu Simbel Nedir Abu Simbel Nerededir
3.000 yıllık Abu Simbel, Assuan Barajı’nın yapımı nedeniyle daha yüksek bir yerde yeniden kurulmuştur.

ABU SİMBEL, yaklaşık 3.000 yıl önce Mısır Firavunu II. Ramses için yapılan iki tapınağın bulunduğu yerdir. Güneş tanrısı Amon-Ra’ya adanan ana tapmak, Nil Irmağı’nın batı yaka­sındaki kumtaşı kayalarını 56 metre oyarak gerçekleştirilmiştir. Girişin iki yanındaki kayaların yüzüne, Ramses’in oturur durumda ve yirmişer metre boyunda, ikişerden dört tane dev heykeli oyulmuştur.

Yakınındaki biraz daha küçük tapınak ise karısı Nefertari’nindir. Bunun yüzünde de dördü firavunun, ikisi kraliçenin olmak üzere her biri onar metre boyunda altı heykel bulunur. Büyük tapınak, sabah güneşinin ışınlan yılın belli günlerinde doğrudan anıtın ortasındaki güneş tanrısının üzerine düşecek biçimde planlanmıştır.

İÖ 1250 yıllarında, Yeni Krallık döneminin 19. sülalesi zamanında yapılmış olan bu tapı­naklar 1813’te bulundu. 1960’larda Assuan Barajı yapılırken, baraj gölünün suları altında kaybolma tehlikesi doğdu. Uluslararası bir kurtarma girişimiyle, tapınağın taşları büyük bloklar halinde daha yüksek bir yere taşındı ve tapınaklar yeniden kuruldu.

Gönderiye Yorum Yap