Menü Kapat

ADAKALE Nerededir ve Özellikleri Nelerdir?

adakale
adakale

Tuna Irmağı’nda bir adadır. Transilvanya Alpleri ile Balkan Dağları arasındaki Demir- kapı Boğazı’nın 4 km. kadar gerisine düşer. Adanın uzunluğu 1.500 m., yüz ölçümü 2 hektardır. 700 kadar nüfusu vardır. Bunların çoğu Türk’tür.

Türkler Adakale’ye XV. yüzyıldan başlaya­rak yerleştiler. Korumak için, burada bir de kale yaptılar. XIX. yüzyılda Sırbistan’a ba­ğımsızlık tanınınca, Adakale’deki Türkler’in anayurtla ilişkisi de kesilmiş oldu. Gene de, varlıklarını korumayı bildiler.

Avusturya-Macaristan, Romanya, Sırbistan sınırlarının düğüm noktasındaki Adakale’nin kime ait olacağı 1878 Berlin Antlaşması’nda da kararlaştıralamadı. Bundan dolayı da, Adakate, Osmanlı Devleti’ne ait bir nahiye müdürlüğü sayıldı. Ancak, daha sonra-, Lozan Antlaşması ile, Romanya’ya bağlılığı kabul edildi (1923).

Son yıllarda Romanya-Yugoslavya işbirliğiyle Tuna üzerinde yapılmakta olan büyük Demirkapı Barajı tamamlanınca, Adakale Adası sular altında kalacaktır. Bundan dola­yı da, adanın boşaltılmasına karar verildi.

Gönderiye Yorum Yap