Menü Kapat

Adana İlinin Özellikleri Nelerdir?

Adana İlinin Özellikleri Nelerdir
Adana ili, Çukurova’nın verimli toprakları sayesinde yalnız Akdeniz Bölgesi’nin değil Türkiye’nin de en gelişmiş illerinden biridir.

Adana. Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki Ada­na ilinin toprakları güneyde Akdeniz kıyıla­rından başlayıp kuzeyde Toros Dağlan’na kadar uzanır. Türkiye’nin en verimli ovası olan Çukurova’nın bir bölümü de bu ilin sınırları içindedir. Seyhan ve Ceyhan ırmakla­rının suladığı Çukurova, Adana ilini Türkiye’ nin en varlıklı illerinden biri durumuna getir­miştir. Adanalılar Çukurova’daki pamuk tarı­mına çok şey borçlu olduklarını bildikleri için pamuğa “ak altın” derler. İlin merkezi olan Adana kenti de pamuk tarımına dayalı sana­yileşmeyle gelişerek Türkiye’nin dördüncü bü­yük kenti konumuna yükselmiştir.

 

 

ADANA İLİNE İLİŞKİN BİLGİLER

YÜZÖLÇÜMÜ: 17.253 km2.

NÜFUS: 2.216.475 (2017).

İL TRAFİK NO: 01.

İLÇELER: Adana (merkez), Aladağ, Bahçe, Ceyhan, Düziçi, Feke, İmamoğlu, Kadirli, Karaisalı, Karataş, Kozan, Osmaniye, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli, Yumurtalık.

İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Aslantaş Piknik Yeri; Karatepe Milli Parkı ve Açıkhava Müzesi; Adana ve Anavarza kaleleri; Ulucami; Akça Mescit; Taş Köprü; Sarıçam Koruluğu; Seyhan Barajı.

Gönderiye Yorum Yap