Menü Kapat

Sakarya ADAPAZARI Şehri Özellikleri Nelerdir?

adapazarı haritası
adapazarı haritası

Sakarya ilinin merkezi olan şehirdir. Bolu dağlarının batıya uzanan kuzey yönünde, Akova’nın batı ucundadır. Eskiden Kocaeli ilinde bir ilçe merkeziydi. 1955’te Kocaeli İkiye ayrıldı, Sakarya ili kuruldu. Merkez, Kâzımpaşa, Söğütlü bucakları içinde 131 kö­yü vardır. Nüfusu: 258.500 (1980 sayımı)

Adapazarı şehri dümdüz bir alan üzerinde kurulmuştur. Yeni bir şehirdir. İlk, ya da Ortaçağ’da kurulan Anadolu şehirleri gibi türlü saldırılara karşı korunmak için herhan­gi bir tepe üzerinde, ya da dağ yamacında kurulmuş değildir. Büyüyüp gelişmesi çok yakın zamanda gerçekleştiği İçin, caddeleri, sokakları düz, oldukça geniştir. Çevresinde­ki topraklar verimlidir. Dolayısıyla, birçok fabrikalar kurulmuş, şehir pek çabuk gelişebilmiştir. Şehir nüfusu 131.400’dür. Şehir İstanbul-Ankara yolu üzerindedir. Çevre ka­zalarıyla, köylerle bağlantısını sağlayan yol­lar ulaşıma elverişlidir. Adapazarı Arifiye istasyonu’na uzanan bir ara hatla demiryoluna da bağlanır.

Şehrin suyu Sapanca Gölü’nden getirilir. Şehrin içinde otel, bina gibi pek çok yeni kuruluşlar vardır. Elektriğini Çatalağzı lstanbul arasındaki hattan almaktadır. Şehrin İçi de, çevresi de ağaçlıktır. Evlerin çoğu bahçe içindedir. Oldukça büyük, iki güzel parkı vardır. 1943’te, çok şiddetli bir dep­rem sonucunda, şehir baştan başa yıkıldı, sonra yeniden kuruldu. 1954’te Sakarya ili­nin merkezi oldu.

Bibliyografya :

Adapazarı ilçesi (Talât Tarkan, 1937), Adapazarı Tarihi ve Coğrafyası (Talia Balcı- oğlu, 1952).

Gönderiye Yorum Yap