Menü Kapat

Adriya Denizi Nerededir ve Özellikleri Nelerdir?

Adriya Denizi Nerededir ve Özellikleri Nelerdir
Adriya Denizi Nerededir ve Özellikleri Nelerdir

Akdeniz’in bir kolu olan ve bu denizin en kuzey ucunu oluşturan Adriya Denizi, batısındaki İtalya ile doğusun­daki Arnavutluk ve Yugoslavya arasında ku­zeybatıya doğru uzanır. 800 km uzunluğunda ve 160 km genişliğindeki bu deniz, bir zaman­lar Kuzey İtalya’daki Lombardiya bölgesini kaplıyordu. Sonraları, ırmak ve buzulların Alpler’den ve Apenninler’den getirdiği top­raklarla bu yöre doldu. İtalya’daki Po Irmağı bugün bile taşıdığı topraklarla deltasını dol­durmaktadır.

Adriya Denizi’nin batı kıyıları sığ ve kum­luk, doğusu ise boylu boyunca kayalıktır. Kayalıkların önünde çok sayıda ada vardır. Denizin yatağı, mercan ve deniz kabuklarıyla dolu sarımtırak bir çamurdan oluşur. En derin yeri 1.324 metre olan Adriya Denizi’nin sıcaklığı, su yüzeyinde 10°-25°C, derinlerde ise 11°-14°C arasında değişir.

Po deltasının hemen kuzeyindeki adada tarihi Venedik kenti yer alır. Venedik’in Adriya ile “evli” olduğunu göstermek amacıy­la, 600 yıldır düzenlenen törenlerde altın bir nikâh yüzüğü denize atılır. Bugün Adriya kıyılarının en önemli limanı Trieste’dir. Hem İtalya’nın, hem de Yugoslavya’nın Ad­riya kıyılarında çok sayıda dinlenme yeri var­dır.

Gönderiye Yorum Yap