Menü Kapat

Afrikamenekşesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Afrikamenekşesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir
Afrikamenekşesi iyi bakılırsa bütün bir yıl çiçek açabilir.
la yatay olarak yayılır. Gene uzun sapların üstünde tek tek açan çiçekleri de kokulu menekşeyi andırır

AFRİKAMENEKŞESİ. Mor, pembe, şarap rengi ya da beyaz çiçekli afrikamenekşeleri bugün birçok ülkede saksı çiçeği olarak evleri süsler. Oysa anayurdu olan Doğu Afrika’nın kırlarında bu bitkiler kendiliğinden yetişir ve doğadaki 20 kadar türün hepsi mor çiçeklidir. Afrika’dan alınarak daha soğuk iklimli ülke­lere götürüldüğünde bu kır bitkileri bir salon çiçeğine dönüşmüş ve renk renk, yalın ya da katmerli çiçekler açan birçok çeşidi üretil­miştir.

Afrikamenekşesinin Türkiye’de yaygın ola­rak yetiştirilen türü Saintpaulia ionantho’dır. Öbür akraba türlerin çoğu gibi bu bitkinin de gövdesi yoktur; yürek biçimindeki tüylü yap­raklar doğrudan kökten çıkar ve uzun saplanyla yatay olarak yayılır. Gene uzun sapların üstünde tek tek açan çiçekleri de kokulu menekşeyi andırır

Afrikamenekşesi nemli havayı ve ışığı se­ver, ama doğrudan güneşe dayanamaz. Kışın daha az olmak koşuluyla hep aynı ölçüde ve çok düzenli aralarla sulanması gerekir. Kesi­len yaprakların sapını toprağa daldırarak üre­tilen afrikamenekşesi çokyıllık bir bitkidir. İyi bakıldığında uzun yıllar yaşar ve sulama suyuna çiçek gübresi katıldığında bütün yıl çiçek açar.

Gönderiye Yorum Yap