Menü Kapat

Afrikan’nın Yüzey Biçimi Özellikleri Nelerdir?

Afrikannın Yüzey Biçimi Özellikleri Nelerdir
Heryanı denizlerle çevrili olan Afrika kıtası yalnızca Sina Yarımadasıyla Asya’ya bağlanır.

Çok değişik yüzey biçimlerini barındıran Afrika’nın doğusu ve güneyi yüksek, batısı daha alçaktır. Doğudaki yüksek bölge, kuzeyde Etiyopya’nın 4.500 metreyi geçen dağlık alan­larından güneyde 3.300 metreyi geçen Draken Dağlan’na (Drakensberg) kadar uzanır. Bu iki büyük dağlık bölgenin arasında Doğu Afrika Yaylası, Güney Afrika ve Zimbabve’ nin bozkırları gibi daha alçak yaylalar yer alır.

Dağlık alan Afrika’nın doğusunda en bü­yük yükseltilere ulaşır. Bunlar, Orta Kenya’ daki Kenya Dağı’nın karlarla kaplı, 5.199 metre yükseklikteki doruğu ile Tanzanya’da­ki, 5.895 metre yükseklikteki Kilimanjaro Dağı’dır.

Batıya doğru arazi giderek alçalır ve dağlık alanlar seyrekleşir. Sahra’daki Ahaggar ve Tibesti dağlarının en yüksek noktası 3.415 metre, Fas’tan başlayarak Cezayir ve Tunus’a kadar uzanan Atlas Dağlan’mn en yüksek tepesi ise 4.165 metredir. Batı Afrika’nın en yüksek bölümü, 4.000 metreyi geçen Kame­run Dağı ile 1.500 metreye ulaşan Gine Dağlan’dır.

Kıtanın en çarpıcı yüzey biçimleri, Rift Sistemi olarak bilinen, doğudaki bir dizi çatlak ya da uçurumdur. Asya’nın batısından Afrika’nın doğusuna kadar iki kıtada 6.400 km boyunca uzanan bu çatlağın Afrika’daki görünümü derin ve uzun, dar vadilerdir.

Kıtanın iç bölümünde bir dizi çöküntü ve çukur yer alır. Batıdaki Nijer ve Çad, doğu­daki Sudan, ortadaki Zaire, güneydeki Kala­hari çukurlan bunlann başlıcalarıdır.

Gönderiye Yorum Yap