Menü Kapat

Afyonkarahisar Şehir Merkezi Özellikleri?

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Karahisar-ı Sahib adıyla anılan Afyonkarahisar kenti bugünkü adını ürettiği afyondan ve kara taşlardan yapılmış görkemli kalesinden (hisar) almıştır. Kent, üzerinde Afyonkarahi­sar Kalesi’nin bulunduğu tepe ile Cerit ve Ortasivri Kayası adı verilen kayalık tepelerin ortasında, Taşpınar Deresi boyunca kurul­muştur. Güneyinde ise Hıdırlık Tepesi bulunur. Kentin neresinde olursanız olun, başınızı kaldırıp baktığınızda bu tepelerden birini görürsünüz.

İlin simgesi olan kale İÖ 1350’de Hitit Kralı II. Murşil tarafından yaptırılmıştır. Bu­gün yıkık durumda olan kale kentin tarihinde önemli bir yer tutar. Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad devlet hâzinesini bu kalede saklamıştır. Kalenin Kız Kulesi deni­len iç bölümünde cami ve saray, üç erzak ambarı, cephanelikler ve sekiz su sarnıcı bulunur. Öbür önemli tarihi yapılar Ulucami, Kâbe Mescidi ve Gedik Ahmed Paşa Külliyesi’dir.

Kente ün kazandıran bir başka yapıt da Kurtuluş Savaşı’nı simgeleyen Zafer Anıtı’ dır. Anıta, Atatürk’ün “Bütün ezilmiş ulus­lar, ezenleri bir gün mahv ve perişan edecek­tir” sözü yazılmıştır.

Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi’nde Ku­sura, Yazılıkaya ve Hacılar’dan çıkarılmış tarih öncesi buluntular ile Hitit, Frig, Lidya, Roma ve Bizans dönemlerinin yapıtları yer alır. Gedik Ahmed Paşa Medresesi’nde ve Afyonkarahisar Etnografya Müzesi’nde de Türk-İslam sanatından örnekler ve Afyonka­rahisar çevresinden derlenen etnografya ya­pıtları sergilenir.

Kentin nüfusu 87.033’tür (1985).

Gönderiye Yorum Yap