Menü Kapat

Ağaç Heykelciliği Nedir Özellikleri Nelerdir?

Ağaç Heykelciliği Nedir Özellikleri Nelerdir
Ağaç Heykelciliği Nedir Özellikleri Nelerdir

Oymacı özgün bir oyma ya da ağaç heykel yapacağı zaman, büyük bir ağaç parçasına biçim verir. Bazı ustalar kullandıkları kesici araçların izlerini temizleyerek düzgün yüzeyli ağaç heykeller yaparlar. Bazılan ise ağacı kabaca yontar ve oyma araçlarının izlerini olduğu gibi bırakırlar.

Afrika’da ağaç heykelciliği 17. yüzyıldan önceki dönemlerde başlamıştır. Bunların ço­ğu Orta Afrika’daki Bakuba halkının krallarının heykelleridir. Aynı dönemin öteki ağaç heykelleri ise NijeryalI kabile yaşlılarının ve Angolalı Baçokue halk kahramanlarının anısına yapılmış figürlerdir. Bu eski geleneği sürdürerek gelişen çağdaş Afrika ağaç oyma­cılığında bazı ağaç heykeller özel bir büyüsel ve törensel anlam taşıdığı halde, bazıları yalnızca süsleme amacıyla yapılmıştır. Batı ülkelerindeki çağdaş oyma sanatçılarının bir­ çoğu Afrika oymacılığının etkisinde kalmıştır.

Günümüzde oyma sanatçılarının temel kay­gısı ağacın doğal görünümü ve güzelliğini vurgulamaktır. Bu nedenle, yaptıkları oyma­ları boyamaktan ve süslemekten kaçınır, ağaç damarlarının zengin görünümünü sergilemek için aşındırıcı gereçler kullanırlar.

Gönderiye Yorum Yap