Menü Kapat

Ağaçbaskı Nedir? Ağaçbaskı Nasıl yapılır?

Ağaçbaskı Nedir Ağaçbaskı Nasıl yapılır
Balık tutan adam resmi 15. yüzyıldan kalma bir İngiliz elyazmasındaki ağaçbaskılardan biridir.

AĞAÇBASKI özel bir yöntemle resim yapma ve boyama tekniğidir. Bu teknikle yapılmış resimlere de ağaçbaskı denir. Ağaçbaskı yap­mak için önce düz yüzeyli bir ağaç blok üzerine istenen resim çizilir. Daha sonra çizilen resmin dışında kalan bölümler keskin bir araçla kesilip çıkarılarak, resmin ağaç yüzeyinde bir çıkıntı oluşturması sağlanır. En sonunda bu çıkıntıya mürekkep sürülerek uygun bir kağıt üzerine bastırılır. Böylece, ağaç blokun mürekkep sürülmüş olan çıkıntılı bölümleri kağıt üstünde iz bırakır. Kağıt üzerindeki baskıda resmin görüntüsü ters çıkacağı için, resmin ağaç blok üzerine ters olarak çizilmesi, hatta sanatçının imzasını bile tersine atması gerekir.

Ağaçbaskıda armut, kiraz, çınar, kayın gibi yumuşak odunlu ağaçlar kullanılır. Baskıda kullanılacak ağaç blokun yüzeyi pürüzsüz ve son derece düz olmalıdır. Blok üzerinde desen oluştururken yararlanılan temel araç bıçaktır; ama yiv açmak amacıyla düz ya da oluklu keskiler de kullanılır. Resmin dışında kalan gereksiz ve boş alanlar da gene keskilerle kesilip çıkarılabilir. Ağaç blokun yanılmaması ve desen kenarlarının pürüzsüz olma­sı için kullanılan araçların çok keskin olması gerekir.

Ağaçbaskı işleminde mürekkep bir silindir yardımıyla sürülür. Silindir ileri geri hareket ettirilerek, desenin bütün çıkıntılı bölümleri­ne ince bir katman halinde mürekkep yayılır. Baskı kâğıdı mürekkepli yüzey üzerine özenle serilir; daha sonra kâğıdın arkası düzgün bir ovma yastığıyla ya da bir kaşık sırtıyla düzenli biçimde ovuşturulur. Blok yüzeyindeki mü­rekkep baskı kâğıdına iyice aktarılana kadar bu işlem sürdürülür.

Gönderiye Yorum Yap