Menü Kapat

Ağaçkakan Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Ağaçkakan Nedir ve Özellikleri Nelerdir
Kuzey Amerika’nın tepeli ağaçkakanı iri ve ağır
gagasıyla ağaç gövdelerinde büyük oyuklar açar.

AĞAÇKAKAN. Bütün gün ağaçlan gagalaya­rak böcek arayan 180 kadar kuş türü ağaçka­kan adıyla anılır. Hepsi aynı familyadan olan bu kuşlar ağaç kabuklarının altındaki böcek­lere ulaşmak için, güçlü ve sivri gagalanyla vura vura ağaç gövdelerinde derin oyuklar açarlar. Dağcıların kancasına benzeyen ayak yapılan da tırmanmaya ve ağaç gövdelerini sıkıca kavramaya çok elverişlidir. İkisi öne, ikisi arkaya dönük olan dörder parmaklı ve sivri tırnaklı pençeleri ağaca sımsıkı tutunmalarını sağlar. Kuyruklarındaki uzun ve sert tüyler de üçüncü bir ayak gibi gövdelerine destek olarak tırmanmayı kolaylaştırır.

Ağaçkakanlar güzel görünümlü kuşlardır. Türlerden çoğunda erkeklerin başını kıpkır­mızı bir tutam tüy süsler. Havada bir alçalıp bir yükseldikleri için ağaçkakanların uçuşu bir dalgalanma hareketini andırır. Aylarca hiç ötmeyen bu sessiz kuşların zaman zaman yükselen acı çığlıkları çok uzaklardan işitilebi­lecek kadar güçlüdür.

En çok böceklerle beslenen ağaçkakanlar, son derece uzun olan dillerini ağaç gövdele­rindeki oyuklara daldırarak böcekleri dışarı Çekerler. Bazı türlerde ucunda fırça gibi sert tüyler bulunan bu uzun dil tombul tırtılları bir zıpkın gibi avlayabilir. Bazılarında ise üstü yapışkan bir maddeyle kaplıdır ve karınca gibi küçük böcekleri değdiği anda yakalar.

Gönderiye Yorum Yap