Menü Kapat

Ağaçların Dünyamızdaki Önemi Nedir?

Ağaçların Dünyamızdaki Önemi Nedir
Ağaçların Dünyamızdaki Önemi Nedir

Büyük ormanlar bir bakıma “dünyanın akci­ğerleri” dir; çünkü canlıların yaşaması için gerekli olan oksijenin büyük bölümünü or­manlar sağlar. Ayrıca kökleriyle toprağı tuta­rak toprak kaymasını, aşınmayı ve su baskın­larını önleyen de ağaçlardır. Ağaçlarda barı­nan ve besinini ağaçlardan sağlayan sayısız hayvan yaşamını ormanlara borçludur. Bir ağacın hemen hemen bütün bölümleri (odu­nu, kabuğu, özsuyu, kökleri, yapraklan, mey­veleri ve tohumları) insanlarca değerlendiri­lir.

Hem yakacak olarak kullanılan, hem de kereste, kontrplak, kâğıt, plastik maddeler, mobilya ve ahşap eşya, demiryolu traversleri gibi sayısız ürünün hammaddesi olan odun ağaçlardan elde edilir. Zeytin, fındık, ceviz ve badem ağaçlan ile elma, portakal, şeftali, muz gibi meyve ağaç­lan besin kaynağı olarak önem taşır. Tarçın, karanfil, küçükhindistancevizi gibi bazı baha­ratlar da gene ağaçlardan elde edilir.

Kahve ve kakao, ağaç tohumlarının öğütü­lüp suda kaynatılmasıyla hazırlanan birer içecektir. Ağaçlardan elde edilen öbür ürün­ler arasında arapzamkı, kehribar gibi çeşitli zamk ve reçineler; kauçuk; özellikle meşe ve akasya ağaçlarının kabuğundan elde edilen ve derilerin işlenmesinde kullanılan tanen; kâfur ve okaliptüs gibi hoş kokulu uçucu yağlar; zeytinyağı ve tong yağı gibi bitkisel sıvı yağlar; boya, vernik ve cilaların inceltilmesinde kullanılan terebentin yağı; özellikle man­tar meşesinin kabuğundan elde edilen şişe mantarları; karnauba gibi bitkisel mumlar; akçaağaç ve palmiyeden elde edilen şekerler; kinin ve kaskara gibi ilaçlar; daha çok can yeleklerinin, şilte ve yastıkların doldurulma­sında kullanılan kapok (Cava pamuğu) gibi bitkisel lifler sayılabilir. Bütün bunlardan başka güzel görünümleriyle çevremizi süsle­yen, yapraklarıyla gölge veren ağaçlar toprak kaybını önlemek ve rüzgârları kesmek için de dikilir. Doğadaki hayvanlara barınak ve yiye­cek sunan ağaçlar yabanıl yaşam için çok önemlidir.

Bunca zenginliğin kaynağı olan koruluklar ve ormanlar ayrıca kent yaşamından bunal­mış insanların sıkıntılarını atıp dinlenebile­cekleri yerlerdir. Çağlar boyunca insanlar sanat ve edebiyat yapıtlarında ağaçların ve ormanların güzelliğini övmüştür.

Dünyanın birçok yerinde ağaçların kesile­rek yok edilmesi ürkütücü boyutlara ulaşır. Bir yandan ağaçların tarla ya da yol açmak için kesilmesiyle, bir yandan orman yangınlarıyla dünyamız giderek çoraklaşmaktadır. Hı­ristiyan ülkelerde de her yıl Noel kutlamalarında süslemek üzere milyonlarca ağaç kesilir. Hangi nedenle olursa olsun kesilen ağaçların yerine yenileri dikilmediği gibi, açılan bu alanlar çoğu kez tarla olarak kullanılır. Böylece üst üste birkaç yıl tarım yapıldıktan sonra toprak yoksullaşır ve kullanılmaz duruma gelir. Üstelik ağaçların yok olması ormarılar­da yaşayan hayvanlara ve başka bitkilere de zarar verir. Ağaç ve ormanların insan eliyle yok edilmesi bütün dünyayı ilgilendiren en önemli sorunlardan biridir. Ağacı kutsal sa­yan Eski Türkler doğan her çocuk için bir ağaç dikerlerdi. İnsanoğlunun çok şey borçlu oldu­ğu doğaya saygısını gösteren bu güzel gelenek bugün ne yazık ki unutulmuştur.

Gönderiye Yorum Yap