Menü Kapat

AGAMAGİLLER

agama
agama

Omurgalı hayvanların pullu sürüngenler takımının kertenkeleler alt takımından bir hayvan familyasıdır. 300 kadar türü vardır. Agamalar, eski dünyanın sırtları taraklı ker­tenkelelerinin soyundandırlar. Hem otçul, hem böcekçildirler. Boyları 30-35 cm. ka­dardır.

En tanınmış türleri yakalı ağama, diken kuyruklu ağama, çöl agamasıdır. Yakalı ağa­ma Avustralya’da, diken kuyruklu ağama Mısır’da, çöl agaması da Kuzey Afrika Çölle­rinde yaşar.

Agamalar çoğunlukla böcekle beslenirler. Avlarını hızla kovalar, küçük böcekleri dille­riyle, büyüklerini ise doğrudan doğruya ağız­larıyla yakalarlar. Kesicilere benzeyen ön dişleri böcek yiyen memeli hayvanlarınki gibi sivridir. Agamalar ot, meyva, tohum ve daha ufak kertenkelelerin yumurtalarıyla da beslenebilirler.

Bu kertenkeleler gündüzün son derece faal­dir. Açık yerlerde bir taş yığınından diğeri­ne atlar, karıncaları kapmak için fırlar, hatta uçan böcekleri yakalamak için havaya bile sıçrarlar. Ancak o sıcaklık gölgede 37-38 de­receye yükseldiği zaman kendilerine yatmak için serin bir yer ararlar. Hava biraz serinler serinlemez de yeniden koşuşmaya başlarlar.

Gönderiye Yorum Yap