Menü Kapat

AĞIRLIK nedir ?

ağırlık
ağırlık

Bir cismi yere doğru çeken kuvvetin tuta­rına, o cismin ağırlığı denir. Cisimlerin ağır­lığı, dünya yüzünde bulundukları yere göre değişir. Ancak, ağırlığı kütle ile karıştırmamak gerekir. Ağırlık çeşitli yüksekliklerde, çeşitli yerlerde değişebildiği halde, kütle hiçbir zaman değişmez.

Bir cisim dünyanın merkezinden uzaklaş­tıkça, ağırlığı artar. Dünya kutuplarda basık olduğundan, ekvatorda 1000 kilo gelen bir demir parçası, kutuplarda 5 kilo daha ağırla­şır. Yeryüzünden dünyanın merkezine doğru gidildikçe de ağırlık azalır. Tam dünyanın merkezinde ise, hiç ağırlık kalmaz. Çünkü, cisim üzerine her yönden aynı çekim kuvve­ti düşer.

Ağırlık Merkezi:

Bir cismin her noktasına etki yapan yer çekimi kuvvetleri bileşkesinin uygulama noktasına “ağırlık merkezi” de­nir. Hareket eden, ya da duran bir cismin dengede kalabilmesi için, ağırlık merkezi dik izdüşümünün dayanma tabam içine, ya da dayanma merkezine düşmesi gerekir. Ağırlık merkezi bütün mekanik olaylarda önemli bir rol oynar. Cisimlerin ağırlık merkezleri deneylerle bulunur

kütle ağırlık arasındaki farklar
kütle ağırlık arasındaki farklar

Gönderiye Yorum Yap