Menü Kapat

Akasya Nedir Akasya Ağacı Özellikleri?

Akasya Nedir Akasya Ağacı Özellikleri
Akasya Nedir Akasya Ağacı Özellikleri

AKASYA. Afrika’nın kurak bölgelerinde, Avustralya ve Amerika’da kendiliğinden yeti­şen 500’ü aşkın ağaç, ağaççık ya da çalı türü akasya adı altında toplanır. Bu türlerden çoğunun, eğreltiotlarınınkini andıran narin ve tüysü bileşik yapraklan, dikenli sürgünleri ve salkımlar halinde açan güzel renkli çiçekleri vardır. Bu bitkilerin oluşturduğu Acacia cinsi baklagillerden olduğu için, akasyaların mey­veleri de tıpkı bakla, fasulye ya da bezelyeninkiler gibi uzun ve yassı tohum kılıfları (badıç) biçimindedir.

Türkiye’de, birçok Avrupa ülkesinde ve ABD’de akasya adıyla bilinen beyaz salkımlı ağaçlar aslında gerçek bir akasya değildir. Bu yüzden botanikçiler, gerçek akasyalarla aynı cinsten olmayan bu ağaçları yalancı akasya {Robirıia. pseudoacacia) olarak adlandırırlar. 20-25 metreye kadar boylanabilen bu göste­rişli ağaçlar, gölge vermesi için yol kenarları­na, park ve bahçelere dikilir. Çiçeklenme zamanında sarkık salkımlar halinde kümele­nen küçük beyaz çiçekleri de çevreye tatlı ve baygın bir koku yayar.

Buna karşılık Türkiye’de ve birçok ülkede mimoza adıyla bilinen ağaç, Afrika ve Avus­tralya akasyalarıyla aynı cinsten olan gerçek bir akasyadır. Çok parçalı tüysü yapraklan ve küçük kürecikler biçimindeki sarı çiçekleriyle tanınan mimoza (Acacia dealbata) kısa boylu bir ağaçtır. Ülkemizde oldukça yaygın olan bu ağaç, top top sarı çiçeklerle donandığında çok güzel bir görünüme bürünür. Hoş kokulu çiçekli dalları da vazo çiçeği olarak evleri süsler.

Gerçek akasyalar, güzel görünümleri dışın­da, odunundan özsuyuna kadar hemen her şeyinden yararlanılan çok değerli ağaçlardır. Örneğin, bazı Afrika akasyalarının yapışkan özsuyu olan arapzamkı, tutkal, zamk, mürek­kep ve kâğıt yapımında kullanılır. Avustralya akasyalarından bazılarının, özellikle yarran {Acacia homalophylla) adıyla bilinen ağacın odunu çok değerlidir. Mimoza ağacının kabu­ğu ise, derilerin işlenmesinde (sepileme) kul­lanılan tanen açısından çok zengindir. Bu nedenle Güney Afrika, Avustralya ve öbür tropik ülkelerdeki büyük tarım işletmelerinde bu ağaçlar özel olarak yetiştirilir. Avustralya Yerlileri, mülga {Acacia aneura) adını verdik­leri bir akasya türünün dallarından mızrak saplan ve bumerang yaparlar. Akasyaların yapraklan ve meyveleri de hayvan yemi olarak kullanılır.

Gönderiye Yorum Yap