Menü Kapat

Akciğerlerin İç Yapısı ve Özellikleri?

Akciğerler, içleri havayla dolu olduğu için çok hafif ve süngersi yapıdadır. Her birinin ağırlığı ancak yarım kilogramı bulur. Çok esnek olan bu organlar soluk alındığında iyice genişler, soluk verince de normal boyutlarına döner.

Üst göğüs boşluğunda ikiye ayrılan soluk borusunun bu ana dallarından (ana bronşlar) her biri birer akciğere doğru uzanır. Bu hava kanalları akciğerlerin içinde yeniden birkaç kez dallanarak bronşçuk denen incecik kanal­lara ayrılır ve üzüm salkımı biçiminde küme­lenmiş olan küçük hava keseciklerinde son «bulur. Alveol olarak bilinen bu hava kesecik­lerinden her akciğerde yaklaşık 300 milyon tane vardır. Bu hava kesecikleri yassıltılsa, bir tenis kortunu kaplayacak kadar geniş bir yüzey oluşturur. Akciğerler oksijeni emip karbondioksiti atma işlevini ancak bu geniş yüzey sayesinde yerine getirebilir.

Oksijeni azalmış olan kirli kan, kalpten çıkan akciğer atardamarıyla her iki akciğere taşınır. Tıpkı bronşlar gibi, bu atardamar da akciğerlere girdikten sonra birçok kez dalla­narak çok ince kan damarlarına dönüşür. Ancak mikroskopla görülebilen bu incecik damarlara kılcal damarlar denir. Akciğerler­deki hava keseciklerinden her birinin çevre­sinde bir kılcal damar ağı vardır. Hava keseci­ğinin duvarı ile kılcal damarın duvarı arasın­daki uzaklık bir milimetrenin binde biri ka­dardır. Oksijen bu uzaklığı aşarak hava kese­ciklerinden kılcal damarlara, yani havadan kana geçer.

Kılcal damarlardaki kan oksijen yüklendik­çe, rengi koyu kırmızıdan açık kırmızıya dönüşür. Kılcal damarlar birleşerek daha büyük damarları, bu damarlar da birleşerek en sonunda akciğer toplardamarlarını oluştu­rur. Akciğerlerde temizlenen kan bu toplar­damarlar aracılığıyla yeniden kalbe taşınarak bütün vücuda dağılır.

Her iki akciğerin dış yüzü, plevra denen ince ve kaygan bir zarla kaplıdır. Aynı zaman­da göğüs boşluğunun iç yüzeyini de kaplayan bu zar, kaygan olduğu için göğüs boşluğunda­ki organların rahatça hareket etmesini sağlar ve böylece solunumu kolaylaştırır.

Gönderiye Yorum Yap