Menü Kapat

Apple Macbook Pro İnceleme

Apple’ın son olarak tanıttığı MacBook Pro serisi dizüstü bilgisayarlar bazısına göre tam bir canavar, bazısına göre ise üretkenlik timsali Pro serisine yakışmıyorlar. İyisi ve kötüsü bu yazımızda.Apple, üretken profesyonellerin ve şık görünmesiyle dikkat çekmek isteyenlerin gönlünü fetheden macbook pro, uzun süredir süren bekleyişi yeni ve değişik güncellemelerle sonlandırdı. MacBook Pro modelleri bugüne dek 13 inçte çift, 15 inçte ise dört çekirdekli güçlü Intel işlemcilerle sunulan modeller olarak kullanıcılara yüksek işlem gücü ve macOS’un kabiliyetlerini şık metal kasalarla sunan iş canavarları olarak haklı üne sahip. Özellikle birkaç yıl önce gerçekleşen Retina Display güncellemeleri sayesinde artık bakması da muhteşem hale gelen MacBook Pro modelleri, kullanıcılara hafiflik konusunda olmasa da pil ömrü ve performans anlamında MacBook Air modellerine göre şahane bir alternatif olarak öne çıkıyorlardı. Apple’ın medarıiftiharı diyebileceğimiz MacBook Pro modelleri, eğer kesenin ağzını açıp ağırlık sınırınızı 2 kilo civarına çıkartırsanız 15 inçlik modellerde bir de bağımsız grafik işlemcili modelle geliyorlar. Bu grafik işlemci Retina ekranı çalıştırırken değil siz oyun yada yüksek grafik performansı isteyen diğer uygulamalara giriş yaptığınızda devreye giren, açıkçası performans konusunda da mobil dünyanın ürünün çıktığı çağa göre parmak ısırtan performansa sahip olan bu grafik işlemciler ürünün teknolojik ömrü boyunca kullanıcılara hizmet edebilecek yetenekte oluyordu.

Beklentiler Kısmen Gerçekleşti

2017 yılının başında MacBook’u 6. nesil Core m işlemcilerle güncelleyen Apple tarafında MacBook Air ve MacBook Pro için de bazı beklentiler vardı. Apple iki yıla yakın süredir yapısal olarak güncellemediği iki seri için de beklentiler tavan yapmışken herhangi bir adım atmayı senenin sonuna sakladı. Balon çıkan iphone 7 ve saat güncellemelerinin tanıtıldığı etkinlikte de yeni bilgisayar güncellemeleri olmayınca Mac kullanıcıları yada kullanmak isteyenler tarafında gerilimli bir bekleyişi sezmek mümkün oluyordu. Nihayet Ekim ayının sonuna doğru tanıtılan ve Kasım’da piyasaya sürülen yenilenmiş MacBook Pro modellerini görmüş olduk. Apple’ın yenilik adına çok değişik yollara gittiği bu tanıtımda yeni bir MacBook Air bekleyenler yada yenilenmiş bir MacBook arayanlar hüsranla ayrılırken üç değişik MacBook Pro modelinin piyasaya çıkacağını görmüş olduk.

Yenilik daima olumlu yönde bir değişim anlamına gelmez. Bugüne dek bir üretkenlik aracı olan MacBook Pro, sayıca ve yetenekçe tam bağlantı yuvaları, MagSafe güç adaptörü girişi ve yapabildikleri işe kıyasla yüksek taşınabilirlikleri sayesinde kullanan kullanmayan herkesin hayranlıkla baktığı bir cihazdı. Verimli ve performanslı macOS ile fotoğraf makinenizden çıkarttığınız kartı yerleşik SD kart okuyucuya takıp videoları aktarırdınız; ardından video montajına girişirdiniz. Yüksek çözünürlüklü ekranı bağlamak için HMI yada bununla birlikte Thunderbolt görevini yerine getiren Mini DisplayPort yuvaları daima hazırdı. Fare mi bağlayacaksınız? USB’den derhal takardınız. Bugün ise karşımıza çıkan üç değişik modelden hiçbiri bu kullanım esnekliklerini sağlamıyor.

Gönderiye Yorum Yap