Menü Kapat

Ayağı Alışmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere ayağı alışmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Sık sık gidip gelmeye başlamak,uğramayı adet edinmek, bir yere ısınmak, birinden menfaat edinmeyi alışkanlık haline getirmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Ayağı alışmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

İnsanlar geçimlerini sağlamak için en çok ticari işlerle uğraşırlar. Geçim sıkıntısının üstesinden gelmek, karlı alışveriş yapmak ve ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak için ticaret herkes adına ideal yollardan biridir. Ticaret kendi içinde kendi jargonunu oluşturan meslekler grubunu da oluşturmuştur.

Esnaflar, müşterilerine iyilik yapmak ve sürekli müşteri kazanmak adına ayağın alışsın ifadesini kullanırlar. Bir şey satarken veya alırken kişinin gönlünün olması, istediğinin yerine getirilmesi sağlanarak dükkana ya da ticaret yapılan alana sürekli olarak gidip gelmesi ve bir yakınlık tesis etmesi adına ayağı alışmak deyimi kullanılır.

Deyimler kalıp yargılar olarak mecaz ve yan anlamlı bir şekilde kullanılmaktadır. Sonradan yazıya aktarılan ve uzun yıllar sözlü olarak ağızdan ağza nesilden nesle aktarılıp korunan dil unsurları olarak dilimizde yerlerini almışlardır. Deyimler en önemli dil unsurlarıdır.

Gönderiye Yorum Yap