Menü Kapat

Aziz Sancar Kimdir?

2015 Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi olan, Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. DNA onarımı, hücrelerin nasıl çalıştığı ve kanser hücrelerinin nasıl oluştuğu konularında çalışan Aziz Sancar, 33 kitap ve 300’e yakın yazı yazmıştır. Ek olarak çalıştığı konularla ilgili birçok ödüle layık görülmüştür. İşte Prof.Dr. Aziz Sancar’ın Mardin’den Amerika’ya uzanan başarı öyküsü.

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin’de dünyaya gelmiştir. Yedi kardeşi ve çiftçilikle geçinen bir ailesi vardır. Aile, çocuklarını okutmak için ellerinden geleni yapmıştır. Sancar, 7 yaşına kadar tek bir ayakkabı ile okula gitmiş ve çocukluğunun büyük bir kısmını çobanlık yaparak geçirmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Mardin’de tamamlayan Aziz Sancar, 1963 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamıştır. Üniversiteyi birincilikle bitirmeyi başarmış ve ardından memleketinde iki yıl boyunca doktor olarak çalışmıştır. Sonrasında NATO- TÜBİTAK bursu ile eğitim almak için Amerika’da bulunan Johns Hopkins’e ve University of Teksas in Dallas’a gitmiştir. Danışmanı ile yaptığı çalışmada, fotoliyaz genini kolonlamış ve yüksek sayıda çoğaltmıştır. Bu genin kodladığı enzim, ultraviyole ışıkları ile DNA onarımı yapmaktadır. Bu çalışma, Aziz Sancar’ın master ve doktora derecesi almasını sağlamıştır. Çalışma aşkı bitmeyen Dr. Sancar, Yale University School of Medicine’da önce teknisyen, hemen sonra postdoc olarak vazife yapmıştır. Fotoliyaz enzimi araştırmaları için proje desteği bulamayan Aziz Sancar, bu dönemde ona Nobel ödülünü getiren “nükleotid kesim onarımı” araştırmalarını yapmıştır.

Başarısını zekasına değil de çalışmasına bağlayan Aziz Sancar, bilime olan katkılarıyla ve güçlü vefa duygusuyla gençlerin ve araştırmacıların ufkunu açmıştır. Tamamımız için gurur verici bir rol model olan Prof. Dr. Aziz Sancar’a bilime ve insanlığa olan katkılarından dolayı müteşekkiriz. Artık, çalışkanlık, azim ve başarı denildiğinde onun adının aklımıza geleceğinden şüphem yok.

Gönderiye Yorum Yap