Menü Kapat

Baldır İmplantları Nedir? Nasıl Yapılır?

Baldır implantları, cerrahi olarak baldırlarınıza yerleştirilen silikon bazlı implantlardır. Baldır büyütme olarak da bilinen baldır implantları, baldırlarının boyutunu artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılır ve sadece plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir.

Baldır protezi de denilen bu cerrahi işlem, alt bacaklarınızın görünümünden rahatsızlık duyulduğunda uygulanmak istenen bir işlemdir. Bu tip ameliyatlar vücut geliştiriciler tarafından kullanılabildiği gibi yaralanma yada fiziksel engeli olan kişiler için de kullanılabilir. Hem adam hem de bayanların baldır implantları işlemini yaptırdığı bilinmektedir. Genel olarak baldır implantları, hem yüksek tesir oranlarına hem de düşük yan tesir oranlarına sahiptir. Ancak tüm kozmetik ameliyatlardaki gibi sağlık ve maliyet riskleri olabileceğinden, baldır protezi düşünmeden önce detaylı bir araştırma yapılması tavsiye edilir.

Baldır büyütme işlemi, çoğu zaman güvenilir bir plastik cerrah tarafından yapıldığında güvenli kabul edilir. En sık görülen yan etkileri morarmadır. Her ameliyatta olduğu gibi, enfeksiyon ve kanama da risk olasılıkları arasındadır. Baldır protezleri ileriki dönemde yırtılabilir yada yerinden çıkabilir. Bu durum ek ameliyatlar gerektirebilir.

Baldır implantı ameliyatı ayakta tedavi bazında yapılır ve hasta aynı gün içinde eve gidebilir. Asıl ameliyatın tamamlanması birkaç saatten az sürer. Cerrahi işlem öncesinde bir anestezi uzmanı tarafından anestesi yapılır ve hasta uyutulur. Böylece herhangi bir acı hissedilmez. Anestezi lokal olarak bir maskeyle yada damardan verilen intravenöz olarak uygulanır ve basit bir cerrahi işlemdir. Ancak iyileşmek için özel ve iş hayatından biraz zaman ayırarak dinlenmeyi gerektirebilir. Yan tesir ve diğer komplikasyon riskini azaltmak için sadece deneyimli ve eğitimli bir cerrahla çalışmak önemlidir. İşlem sırasında estetik cerrahınız baldırlara kesik açacak ve ardından silikon implantları yerleştirecektir. Cilt sonra tekrar birbirine dikilir ve işlem tamamlanır.

Baldır implantları için dünya bazında ortalama cerrah maliyeti 3,700 dolar civarındadır ve fiyat, bulunduğunuz yerin yanı sıra hastanelere göre de değişebilir. Bu, fiyat anestezi ve hastane konaklamaları gibi ek maliyetleri içermeyip sadece cerrahi maliyettir. Ek olarak baldır büyütme olarak da anılan bu işlem sigorta kapsamına girmez.

Baldır implantları, kalıcı kullanım için tasarlanmıştır. Bununla birlikte eğer implantlar yerinden çıkıp baldırlardan uzaklaşırsa, ameliyatın bir noktada tekrar yapılması gerekebilir. Genel olarak, baldır büyütme işlemi güvenli ve etkili olarak kabul edilir. Fakat zaman içinde slikonların yıpranıp aşınmasından dolayı cerrahi işlem tekrarlanabilir.

Baldır implantları, dayanıklı kauçuk benzeri bir materyal olan silikon içerir. Derinin altına yerleştirildiğinde bölgeye dolgun bir görünüm kazandırır. Bu, işlem baldırda tanımlanmış kasların yokluğunda daha çok dolgunluk sağlanmasında yardımcı olabilir. Buna karşılık, baldırlarda daha büyük gözükecektir. Baldır implantları sadece bacaklarınızın alt yarısının arkasını güçlendirmek için kullanılır. Ek olarak bacaklarla ilgili uyluk şekillendirme gibi başka kozmetik kaygılarda var ise, ayrı bir işlem hakkında cerrah ile konuşulması tavsiye edilir.

Herhangi bir kozmetik cerrahi, hem küçük hem de ciddi riskler ve yan etkiler içerebilir. Baldır implant ameliyatında küçük yan etkiler, insizyon bölgelerinde morarma ve şişliği içerebilir. Ek olarak ilk birkaç gün içinde kızarıklık ve rahatsızlık hissedilebilir. Bazı insanlar, anesteziden dolayı yan etkiler yaşayabilirler. Bunlar, ameliyatın ilk birkaç saati içinde hissedilir ve bulantı ve kusmayı içerebilir. Daha ciddi yan etkiler enfeksiyon ve aşırı kanama şeklinde olabilir. Baldır bölgesinde irin yada artmış şişlik ve kanama olduğunu fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır.
Silikon implantlar ek olarak yırtılma yada yer değiştirme riski taşırlar. Baldır küçülürse yada dolgunluk bacağınızın başka bir bölgesine tamamen taşınırsa birşeyler yanlış gidiyor demektir. İmplantta bir problem olduğunu düşünüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır.

Baldır protezi ameliyatından sonra tamamen iyileşmek için işten minimum birkaç gün ayrı kalınması gerekir. Doktorunuz ameliyattan iki hafta sonra çıkarmak üzere sıkıştırma bandajları takacaktır. Bu iki hafta boyunca egzersiz yapmaktan kaçınmalı ve aşırı ayakta kalmaktan uzak durulmalıdır. Ameliyattan kaynaklanan herhangi bir morarma ve iltihaplanmanın azalmaya başladığını ve sonunda birkaç hafta içinde ortadan kalktığı fark edilir. Ek olarak ameliyattan sonra üç hafta boyunca alkolden uzak durulması gerekir. Bu bununla beraber vücudunuzun iyileşme için ihtiyaç duyduğu suyu ve besinleri aldığınızdan emin olmanız için çok mühim bir zamandır. Doğru beslenme ve su alımı ile, birkaç hafta sonra herhangi bir komplikasyon olmadan normal aktivitelere devam edilebilir.
Baldır implantı ya da baldır büyütme olarak bilinen işlem, uzun vadeli olsa da kalıcı değildir. Silikon implantlarda oluşacak doğal aşınma ve yıpranmadan dolayı birkaç yıl sonra ameliyatı tekrarlamak gerekebilir. Yapılan istitastiklere göre baldır implantı cerrahisi yüzde 1’den daha az komplikasyon oranı içermektedir.


plasticsurgery.org
surgery.org
ncbi.nlm.nih.gov
plasticsurgery.org

Gönderiye Yorum Yap