Menü Kapat

Barajlar Dünya’ya Nasıl Bir Tahribat Bırakır?

Baraj, bir su yolu üstünde inşa edilmiş insan yapımı bariyerlerdir. Dere ve akarsuların önleri kapatılarak suni bir göl oluşturulur. Barajlar, Sellerin önlenmesi elektrik üretimiyle aydınlanma ısınma, sanayi kullanımı; tarımda sulama ve daha birçok alanda kullanılır.Böylece insanın hayatını birçok alanda kolaylaştırabilir. Fakat tüm bu avantajların yanında daha da mühim olan dezavantajlarına değinerek dünyayı ne kadar tehdit ettiğini de bilmemiz gerekir.

Şimdi barajların doğurduğu zararlara bakalım;

1. Barajlar küresel ısınmaya neden olur

Hidroelektriği çoğu zaman çevre dostu olrak bilmekteyiz. Ancak barajlar küresel ısınmayla bağlantılıdır. Araştırmalar
barajlarda meydana gelen taşkınların mevcut bitki örtüsünü bastırıp zaman içinde bozduğunu ve en zararlı sera gazı arasında sınıflandırılan metan gazı ürettiği gözlenmiştir.
Barajlar bulunduğu bölgelerde zaman içinde o ortamda bulunan hayvanları ve bitki türlerini olumsuz etkilemektedir. Çevreye bıraktığı nemli tesir yeni bir iklim demektir. Bu yüzden bazı canlı türlerini yok etmektedir.

2. Barajlar balıkların üremesini, çoğalmasını engeller

Çoğu nehirde en yaygın hayvan balıktır. Balıklar cinsel olgunluğa eriştikten sonra üreme alanlarına varmak için yukarıya doğru göç ederler. Bu göçün asıl amacı yukarı kısımda yırtıcı canlı sayısının azalıyor olmasıdır. Barajlar bu geçiş yollarını engelleyerek nüfuslarında azalmaya sebep oluyor.

3. Hastalıklara sebep olur

Tropik bölgelerde baraj göletlerinin durgun olması sebebiyle sivrisineklerin rahatça üreyebilmesi bu yüzden çevresinde yaşayanların sıtma gibi hastalıklara yakalanmasıdır.
Barajlar sayesinde kolay üreyen şistozoma gibi asalak soluncanların neden olduğu bir hastalığa sebep olurlar.
Taşkınlar sırasında topraktaki civa baraj gölü dibinde birikir. Zaman içinde tepkime sonucu metalcıvaya dönüşür ve gıda için zararlı olan metalciva ortamındaki balıklar avlanarak insan sağlığını ciddi etkileyebilmektedir.

4. Barajların bulunduğu bölgenin jeolojik yapısına tesiri

Baraj rezervuasına ansızın dolan tonlarca suyun küçük titremelere yani küçük depremlere neden olabilmektedir.

5. Tarım için baraj suyu verimli değildir

Dere ve akarsuların gıda açısından taşıdığı maddelerin barajla önünü kapatılarak tüm bu mühim maddelerin baraj dibine çöker. İçinde gıda maddesi olmayan yani berrak suyla tarım yapılır. Böylece dere ve akarsuların dengesi bozar.

6. Barajlar yapıldığı bölgenin tarihi, kültürel ve turistik yapısını bozar.

7. Barajların dünya dönüşüne tesiri

Şu anda dünyanın nehirlerini engelleyen 40.000 civarında büyük baraj vardır. Nasa jeofiziği uzmanı Dr. Benjamin Fong Chao, sudan gelen ağırlığın okyanuslardan rezervuarlara kayması sebebiyle büyük barajların yeryüzünün rotasyonunda değişikliklere neden olduğuna dair kanıt buldu. Oluşturulan barajların sayısı sebebiyle, Dünya’nın günlük dönüşünü 1950’lerden bu yana sekiz milyonda bir saniye kadar hızlandırdı. Chao, insan faaliyetinin Dünya’nın hareketi üstünde ölçülebilir bir tesiri olduğunu ilk kez gösterdiğini söylemiştir

Kaynakça:
http://www.arch.mcgill.ca/prof/sijpkes/arch374/winter2001/dbiggs/enviro.html

https://www.worldatlas.com/articles/what-is-the-environmental-impact-of-dams-and-reservoirs.html

Gönderiye Yorum Yap