Menü Kapat

Baş Ağrısına İyi Gelen 7 Doğal Bitki

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Toplumda en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan baş ağrısı, hemen hemen her yaş grubunda görülebilir. Baş ağrısı gün içinde kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Uykusuzluktan nöropatik hastalıklara kadar pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Baş ağrısının günlük hayatta en çok karşılaşılan ağrılardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen baş ağrısı, ilerleyen dönemlerde migrene dönebilir ve baş ağrısı sizin için dayanılmaz bir hal alabilir. İş hayatı, trafik stresi, hava kirliliği, sinüzit, yorgunluk ve uykusuzluk gibi birbirinden farklı pek çok sorun karşısında baş ağrısı meydana gelebilir. Baş ağrısı gün içinde birkaç saat sürebileceği gibi günlerce de devam edebilir. Baş ağrınıza son verecek doğal yöntemleri araştırdık, işte baş ağrınızı geçirecek doğal bitkiler;

baş ağrısına iyi gelen bitkiler


Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişinin iş veya okul hayatını olumsuz yönde etkileyen baş ağrısının en sık karşılaşılan türünün gerilim tipi baş ağrısı olduğu belirtilmektedir. Strese bağlı olarak ortaya çıkan bu tip baş ağrıları genellikle boyun, kafa derisi, çene ve omuzlardaki kasların gerilmesiyle kendini gösterir. Ayrıca sinüzite dayalı baş ağrılarına da sıkça rastlanılmaktadır. Sinüzit kaynaklı baş ağrılarında hissedilen ağrı migren ile benzerlik gösterir. Bu tip baş ağrılarında küme şeklinde tek taraflı veya bölgesel ağrı söz konusudur. ► Baş Ağrısını Geçiren Mucize İçecek içeriğimizi ziyaret ederek nasıl hazırlandığını öğrenebilirsiniz.

bas-agrisi-002.Jpeg

Baş ağrısına neden olan faktörlerden kaçınmanın yanı sıra düzenli egzersiz ve nefes neknikleri ile baş ağrınıza neden olan stresi en aza indirebilirsiniz. Ayrıca migren ataklarını tetiklediği bilinen kahve ve şarap gibi içeceklerden kaçınmanızı öneririz. Baş ağrısı nedeniyle sık sık ilaç içmek durumunda kalmak istemiyorsanız haberimiz tam size göre. İlaç kullanmadan bitkisel yöntemlerle baş ağrısını en aza indirmenin yollarını sizin için araştırdık.

bas-agrisi-nedenleri.jpg


Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

  • Veba Otu
  • Gümüşdüğme Otu
  • Kedi Otu
  • Sarı Kantaron
  • Cayenne Biberi
  • Nane Yağı

1. Veba Otu

Gerilim tipi baş ağrılarında en çok tercih edilen bitkilerden biri olan veba otu, aynı zamanda migren ataklarını da hafifletmektedir. Veba otunun standardize edilmiş ekstraktının alınması önerilir. Ancak karaciğer hastalarının, hamilelerin ve emziren annelerin veba otu kullanımından kaçınmaları önerilmektedir. Özellikle migren tedavisinde veba otundan yararlanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve sizin uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği kullanım şekli ve dozaja uygun olarak veba otunun etkilerinden faydalanabilirsiniz.

veba-otu.jpg

 


2. Zencefil

Her derde deva olan zencefil, mutfağın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Pek çok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar veren zencefil, çay şeklinde tüketildiğinde baş ağrısının dinmesini sağlar. Genellikle migren ağrılarında baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı görülür. Mide bulantısının baş ağrısına eşlik ettiği vakalarda zencefilden yararlanabilirsiniz. Migren ağrılarının yanı sıra gerilim tipi baş ağrılarında da zencefil çayından faydalanabilirsiniz. Özellikle kadınların regl döneminde ortaya çıkan baş ağrısına karşılık zencefil çayı tüketebilirsiniz. Baş ağrısı tedavisinde günde 3 bardak zencefil çayının yeterli olduğu belirtilmektedir. Zencefil çayını tatlandırmak adına bal ekliyorsanız suyun kaynar olmamasına dikkat ediniz. Kaynar suya bal eklenmesi durumunda balın toksik özelliği ortaya çıkar.

zencefil-008.jpg


3. Gümüşdüğme Otu

Gümüşdüğme bitkisi pek çok kişi tarafından bilinmese de bitkisel baş ağrısı tedavisi denilince akla ilk gelen bitkilerdendir. Ancak gümüşdüğme bitkisi çok eski yıllardan beri baş ağrısı tedavisinde geleneksel olarak kullanılır. Migren tedavisinde oldukça etkili olan gümüşdüğme bitkisinin standardize edilmiş özü ayrıca tablet olarak da satılmaktadır. Gümüşdüğme kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kullanım şekli ve miktarıdır. Gümüşdüğme özünü çaya, suya veya meyve suyuna damlatarak tüketebilirsiniz. Ancak gümüşdüğme özünün hiçbir şeyle karıştırmadan doğrudan kullanılması durumunda ağızda yaralara neden olabileceği gibi dil ve dudaklarda şişliklere yol açabilir. Ayrıca kan inceltici özelliği bulunan gümüşdüğme, kesinlikle pıhtı önleyici ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bu nedenle gümüş düğme özünü kullanmadan önce ürün üzerinde yazan kullanma şeklini iyice okumanızı tavsiye ederiz.

gumusdugme-otu.jpg


4. Kedi Otu

Uyku düzenleyici ve sakinleştirici özelliği bulunan kedi otu, bitkisel baş ağrısı tedavisinde tercih edilen bitkilerden biridir. Bilimsel olarak henüz kesin bir veri olmamakla birlikte bu konudaki araştırmalara devam edilmektedir. Kedi otunu tablet, ekstrat veya çay olarak tüketebileceğiniz gibi köklerinden de faydalanabilirsiniz. Kedi otu kullanımı 4-6 haftayla sınırlandırılmalıdır. Ayrıca bazı kişilerde mide bulantısı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu tip yan etkiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Herhangi bir olumsuzlukla veya alerjik reaksiyonla karşılaşmanız durumunda kedi otu kullanımını bırakmanızı öneririz.  

kedi otu


5. Sarı Kantaron

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen ve pek çok sağlık sorunu karşısında etkili çözümler sunan sarı kantaron, doğal bir antidepresandır. Sakinleştirici özelliği ile bilinen sarı kantaron, özellikle gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak sarı kantaron otunu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde kullanılan herhangi bir ilaç ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir.

sari-kantaron-003.jpg


6. Cayenne Biberi

Oldukça acı bir biber olan cayenne biberi, kırmızı renkte bir biberdir. Acılığıyla bilinen cayenne biberinin bu özelliği içeriğindeki kapsaisin maddesinden kaynaklanmaktadır. Bibere acılık katan kapsaisin maddesi beyne ağrı sinyalleri gönderen reseptörler üzerinde etki gösterir ve kişinin ağrıya daha az duyarlı hale gelmesini sağlar. Cayenne biberini doğrudan tüketmek yerine kaynar suda demledikten sonra ılıyan karışımı balla tatlandırarak tüketebilirsiniz. Ancak cayenne biberi tüketiminde aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Aksi halde mide yanması, mide ağrısı ve mide tahrişi gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca mide ilacı kullanan kişilerin cayenne biberi kullanımından kaçınmalarını öneririz.

cayenne-biberi.jpg

 


7. Nane Yağı

Bitkisel baş ağrısın tedavisinde en çok tercih edilen bitkilerden biri nane yağıdır. Rahatlatıcı etkisi olduğu bilinen nane yağının alın ve şakak bölgelerine sürülmesi önerilir.

nane yağı

Önerilen İçerik;

 Zayıflamaya Yarayan En İyi 9 Bitki Çayı!

/ Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Gönderiye Yorum Yap