Menü Kapat

Bebek Odasında Hangi Renkler Yer Almalıdır ?

Bebekler farklı algılara ve hislere sahip olduğu için oda içerisinde bulunan birçok şey onu olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Bunun için oda içerisinde yer alan her şeye ayrı bir özen göstermek gerekmektedir. Özellikle bebek odalarında kullanılacak renkleri bilerek seçmek önemlidir.

Her rengin insan psikoloji üzerinde farklı bir etkisi vardır, bebeklerde renklerden etkilenmektedir. Bu nedenle bebek odalarında kullanılan renkler oldukça önemlidir.

renkli-oda.jpg

Bebek odalarında kullanılan renklerin önemi; 

– Bebekler ilk zamanlarında renkleri pek algılayamazlar. Ancak iki aylık olduktan sonra ilk algıladıkları renk kırmızıdır. Ancak kırmızı yoğun kullanımında yorgunluk hissi vermektedir. Bu nedenle bebek odasında yoğun bir kırmızı kullanımındansa, aksesuarlarda ya da bazı oyuncaklarda kırmızı kullanılması daha uygun olmaktadır.

mavi-.jpg

-Mavi, genellikle erkek çocukları için kullanılsa da açık tonları tüm bebeklere huzur verir. Ancak mavi renk bebeklerde iştah sorunu yaratabilir. Bu nedenle özellikle mavi rengi yemek tabaklarında kullanmamak gereklidir.  

sari.jpg

-Bebekler ikinci aydan sonra turuncu, yeşil ve sarıyı gibi renkleri algılamaya başlarlar. Parlak bir renk olan sarı bebek odalarında kullanılması gereken bir diğer önemli renktir. 

pastel.jpg

-Bebek odaları duvarlarında kullanılması gereken renkler; açık mavi, açık pembe, lavanta rengi veya pastel tonlarıdır.

-Bebeklerin giydikleri kıyafetler ve kullandıkları aksesuarların renkleri de önemlidir. Genellikle pastel renkler kullanılmalıdır. 

-Eğer bebek odalarında tüm renkleri kullanmak istiyorsanız; duvara çizilen bir gökkuşağı veya çiçek resimleri bunun için ideal olacaktır.

Gönderiye Yorum Yap