Menü Kapat

Bitkilerde Sinir Sistemi Var Mıdır?

Son zamanlarda en fazla merak ettiğimiz konulardan biri; “Bitkilerin sinir sistemi var mıdır? ” sorusuna aranan cavaptır.
Zaman geçtikte bitkilerle ilgili hergün yeni bilgiler karşımıza çıkmaktadır.
Bitkilerin işlevleri hem karmaşıktır hem de ciddi bir çeşitliliğe de sahiptir.
Bazı bitkilerin etçil olduğu (sinekkapanı gibi), bazı bitkilerin ise tepkilere, sese yada ışığa duyarlı olduklarını görüyoruz. (Küstüm otu, mimosa pudica, ayçiçeği bitkileri gibi.)

Pekiyi bitkiler tepkilere karşı nasıl duyarlılık gösterir? Ya da bir tehlike anında bitkilerin savunma mekanizmaları var mıdır?
İşte bunları cevabını bulmak adına Almanya’nın Bonn kentinde bulunan Bonn Üniversitesi’nin Uygulamalı Fizik Bölümü’nden araştırmacılar, “saldırı” altındaki bitkilerin tüm yüzeylerinden etilen isminde bir gaz salgıladıklarını keşfetti.
Araştırmaya öncülük eden Dr. Frank Kühnemann şöyle diyor:
“Bir bitki ne kadar strese maruz kalırsa, sinyal de o kadar şiddetleniyor.”

Bitkilerin Ses, tesir ve ışığa karşı verdiği duyarlılık haricinde şaşırtıcı bir fonksiyonları daha vardır. Bunu insanların hastalığa karşı verdikleri direnç olarak da düşünebiliriz. İnsan vücudunun iltihaba yada mikroplara karşı verdiği direnç, bitkilerde de mevcut olduğunu gösteren bir çalışma ABD’nin Delaware Üniversitesi’nden bilim adamları, araştırmalarında, bitkilerin zannedildiği gibi tehlikelere karşı savunmasız ve zararlı mikroorganizmaların insafına kalmış olmadıklarını görürlerken, ek olarak bitkilerin içinde, insan ve hayvanların sinir sistemiyle rekabet edebilecek düzeyde gelişmiş bir sinyal sistemi bulunduğunu ortaya çıkardılar.

Araştırmanın başında yer edinen Doç. Dr. Harsh Bais, bitkilerin düşünülenden çok daha akıllı olduklarını belirterek, “İnsanlar, bitkilerin kökleri yerde, zararlı mantar yada bakterilerin saldırılarına açık olduklarını düşünürler fakat biz, bitkilerin dış yardım arama yoluna sahip olduklarını bulduk” dedi.

Bu çalışmalar bitkilerin çevreden gelebilecek zararlara karşı pasif olmadıklarını ek olarak bitkilrin doğada müthiş bir savunma sistemine sahip olduklarının en belirgin birer kanıtıdır. Fakat bitkilerde bu organizmayı gerçekleştiren bir beyinin var olup olmadığı hala bilimin yanıt bulamadığı araştırma konularından biri.
Bitkilerle ilgili ortaya çıkacak yeni çalışmalarla sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynakça:
http://www.turkeyforum.com/satforum/archive/index.php/t-613835.html

http://evrimagaci.org/photo/tr/bitkiler-de-aciyi-hissediyor-mu

Gönderiye Yorum Yap