Menü Kapat

Camel Trophy Nedir?

Camel Trophy, dünyanın en prestijli organizasyonlarından biridir. Fazlaca eski bir geçmişe haiz olan Camel Trophy, off road tutkunlarının yakından bilmiş olduğu bir şampiyonadır. Dünyanın en sıkıntılı yarışmaları içinde kabul edilen Camel Trophy, 1980 ile 2000 yılları aralığında etken bir halde düzenlenmiştir. Sıradışı bir organizasyon olan Camel Trophy, 4×4 araçların boy gösterdiği ve fazlaca sıkıntılı şartlarda yarıştığı bir savaşım olması sebebiyle, uzun seneler vizyonun olmazsa olmaz programlarından biri olmayı başarmıştır. Fazlaca değişik bölgelerde aynı amaç için savaşım eden yarışmacılar, başarıya ulaşmış olmak bataklıklardan tutun da amazon ormanlarına kadar birçok sıkıntılı parkurda boy göstermiştir. Bu anlamda uzun seneler süresince dünyanın en sıkıntılı motor sporları yarışmaları içinde gösterilen Camel Trophy, kendi izleyici kitlesini yaratmayı başarmıştır. İlk olarak düzenlenmiş olduğu 1980 senesinde Amazon Yolu olarak da malum ve Trans-Amazon’da savaşım eden yarışmacılar, başta izleyiciler olmak suretiyle birçok otoritenin takdirini kazanmıştır. O dönemde gösterilen başarıya ulaşmış performanslar sonucunda ”4×4 Olimpiyatları” olarak da lanse edilmeye başlanılan Camel Trophy, sonraki 8 yıl süresince da fazlaca değişik coğrafyalarda düzenlenerek adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Sumatra, Papua Yeni Gine, Zaire, Brezilya, Bornea, Avustralya, Madagaskar benzer biçimde oldukça değişik coğrafyalarda düzenlenen Camel Trophy, 1990’na kadar bu coğrafyaların olmazsa olmaz eğlencesi haline gelmiştir. İlk 10 senesinde büyük bir sükse meydana getiren bu organizasyon sonrasında 1990 yılıyla birlikte parkur sayısını genişletmiş ve değişik ülkelerde yeni organizasyonların içinde yer almıştır. 1990 ile 2000 yılları aralığında Rusya, Tanzanya, Burundi, Guyana, Şili, Arjantin, Paraguay, Belize, Meksika, Honduras, Guatemala ve Moğolistan benzer biçimde ülkelerde de düzenlenen Camel Trophy, adeta küresel bir marka haline gelmiştir. Bu 20 senelik dönemde motor sporları alanında tek olan Camel Trophy, Formula 1 kadar popüler hale gelmişti. Dünya coğrafyasının her noktasında yarışmış olan Camel Trophy sporcuları da doğaya karşı meydan okuyor olmaları sebebiyle, seyirci tarafınca sevilmişti. Avrupa’da asla organizasyon yapılmasa da gene de Avrupa seyircisi söz mevzusu bu organizasyonu en fazlaca takip eden izleyici olarak kayıtlara geçmiştir. 2000 yılına gelindiğinde artık Camel Trophy adı emekliye ayrılmış ve tekrar yarış düzenlenmemiştir. 20 yıl süresince dünyayı ve maceraperestleri kasıp kavuran bu organizasyon sonrasında yerini lokal organizasyonlara bıraksa da kendi verdiği tat hiçbir şekilde yakalanamamıştır. Gelecek yıllarda yeniden düzenlenebileceği yönünde ciddi söylentilere haiz olamaya başlamış olan Camel Trophy, meraklılarınca dört gözle düzenlenmeyi beklenmektedir.

Camel Trophy yarışlarında kullanılan araçların tamamı Land Rover olarak dikkati çekmiştir. Söz mevzusu marka organizasyona sponsor olması sebebiyle kendi araçlarının kullanılması mevzusunda anlaşmıştır. Land Rover, halen dünyanın en önde gelen dört çeker araçlarının başlangıcında yer verilmiştir. Günümüzde her ne kadar TATA markasıyla birleşse ve de TATA’nın bir alt ürünü haline gelse de Land Rover, halen en gözde arazi araçlarından biri konumundadır.

Kaynakça:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Camel_Trophy

Gönderiye Yorum Yap