Menü Kapat

Çocuklarda Boy Kısalığı Neden Oluşur ?

Çocuklarda boy kısalığı sorunu ailelerini endişelendiren çocuğunun normal gelişemediğini düşündüren bir durumdur. Çocuğun normal ölçülerde gelişip gelişmediğini merak eden anne babalar doktorun kısalığa neden olan sorunu saptaması için araştırmaları yada çocuğun gelişiminin neden ağır olduğunu anlayabilmesi için yapacağı araştırmalar ve ölçümler sonrasında ortaya çıkacaktır.

Doktor çocuğun boyunu ölçerek yaşı aynı olan çocuk grupları ile karşılaştırır. Çocuğun gelişimini takibe alır. Normal süreçte boy uzaması ergenlik dönemine kadar yavaşlayan bir durumdur. Ergenlik döneminde çocuğun boyunun uzaması ve serpilmesi baş gösterir.

Çocuğun kısa boylu oluşu bir sağlık problemi ile karşı karşıya olduğunu göstermez. Kısa fakat son derece sağlıklı bir çocuk olabilir. Kısalığın sebepleri arasında genetik faktörler önemlidir. Anne ve babanın boy oranları önemlidir. Her iki ebeveynde kısa ise çocukta büyük olasılıkla kısa boylu olacaktır. Çocuğunuz normal büyüme hızından daha yavaş gelişiyor olabilir.

Kısa boylu çocuklarda uzayamama sebebi nadir de olsa bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Aşırı zayıf genetik bozukluğu olan hormon yetersizliği bulunan kalp ve akciğer sorunları yaşayan çocuklarda görülebilen boy kısalığı doktor kontrolünde tedavileri yapılarak sorunun giderilme olasılığı vardır.Kısa boy eğer ciddi sağlık sebeplerinden kaynaklanmıyor ise çocuğunuza bu durumun çok mühim olmadığını hayatını sağlıklı bir insan olarak en güzel şekilde yaşayabileceğini boy kısalığının yaşamınla ilgili hiçbir problem yaşatmayacağını aşılamanız gerekir.

Gönderiye Yorum Yap