Menü Kapat

Doğal Kaynaklarımız Ve Yenilenebilir Enerji Türleri

Basitçe belirtmek gerekirse, yenilenebilir enerjiler, sonlu olmayan yada geri dönüştürülebilen kaynaklardan üretilen enerjilerdir.Tipik olarak doğal kaynaklardan (güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve su gücü gibi) üretilir.Bunlar ”yenilenebilir enerji” terimini duyduğumuzda en fazla düşündüğümüz örneklerdir ancak tek kaynak bunlar değildir.Neden Yenilenebilir Enerjiye İhtiyacımız Var?

-Fosil Yakıtlar Sınırlı
Hükümetlerin ve işletmelerin yenilenebilir enerjiye mümkün olduğunca acele dönmek istemesinin temel sebebi, fosil yakıtların sınırlı bir kaynak olmasıdır.Bu, politikacıların ve ekonomistlerin uzun senelerdir tartıştıkları bir konudur ancak nereden bakarsak bakalım , sonunda fosil yakıtlar tükenecek ve yaklaşık 150.000 yıl içinde kullandığımız enerjiyi yenilemek yaklaşık 10.000.000 yıl sürecek.

İnsan nüfusu arttıkça, bu fosil yakıtların tüketim oranı da artar.Ham petrol alanları ve yeni kaynaklar bulmak, bunlara ulaşmak gittikçe zorlaşıyor.Geriye kaç yıl yetecek petrol kalmış olursa olsun uzmanlar bigün artık yetmeyeceğini savunuyor ( çünkü sürdürülebilir değil ), sonunda tükenecek ve şimdi de bir fosil sonrası yakıt dünyasına hazırlanmalıyız.

-Karbon Emisyon ve İklim Değişikliği

Çoğu yenilenebilir enerji kaynağı ve onları harekete geçiren teknoloji, düşük karbon emisyonludur.Kurulduktan sonra karbon çıkışı çok az olur ve gene de enerji ihtiyacımızı karşılayabilir.Bir güneş paneli yapmak, bir baraj inşa etmek için kaynaklara ihtiyaç duyulduğundan hiçbir zaman tamamen karbon emisyonunu sıfırlayamayız ancak çıktımızda mühim bir azalma yaratabiliriz.Yapmamız gereken, uluslararası düzenlemeler ile karbon ayak izimizi azaltmak, gelişmekte olan ülkelere yardım etmek ve değişen hava koşullarına karşı önlemler almaktır.

-Ekonomik Denge Yenilenebilir enerji devamlı tedarik sağlar.Bu yüzden enerji fiyatlarının istikrarlı seyrini koruyacağı ve bunun da ekonomiyi istikrarlı bir şekilde sürdüreceği düşünülmektedir.
-Çevresel Hasar
Yeni petrol arazileri aranırken yapılan uzun ve derin kazılar, yerel yaban yaşamı ve çevreye duyarlı bölgeleri tehdit eder.Bazı yenilenebilir enerjiler çevresel etkiye sahip olsalar da, bir çoğu inla edildikten sonra başka bir zarar verici tesir göstermez.
-Halk Sağlığı
Petrol, doğalgaz, kömür sondajı ve madencilik yerel çevrelere ve daha geniş bir atmosfere pompalanan yüksek kirlilik seviyesine sahiptir.Birkaç yenilenebilir enerji tamamen emisyonsuzdur ek olarak bunların üretimi geleneksel fosil yakıt ve işlenmesinden çok daha düşüktür.

Yenilenebilir Enerji Türleri Nedir?

-Hidroelektrik
Elektrik üretmek için suyun hareket gücünü kullanmak yeni bir kavram değildir; yaklaşık yüz senedir bu yöntem kullanılıyordu.Yeşil enerji gereksinimleri için su kullanımının iki temel biçimi vardır.Hidroelektrik, bir baraj yoluyla su akışını işleyip kontrol ederek üretilir.Bu, yenilenebilir enerjinin en ümit verici biçimlerinden biridir.Küresel olarak, 3.500 terawatt’lık bir enerji üretmekte ve 2003’ten beri yıldan yıla artmaktadır.Hidroelektrik enerji, petrol sonrası dünyadaki en yaygın enerji üretim biçimlerimizden bir olacaktır.

-Gelgit Enerjisi
Gelgit gücü henüz yaygın değildir ancak okyanusların akışına tepki göstererek denizde elektrik üretmenin mümkün olduğu ispatlanmıştır.Gelgit güç jeneratörleri dört genel tipe sahiptir.
Akım Jeneratörleri; hemen sonra elektrik üreten bir türbini güçlendirmek için su akışını kullanır.
Gelgit barajı; su altındaki doğal özellikler yanında küçük enerjili baraj benzeri yapılar kullanılır ve dışarı akarken mekanik enerjiye dönüştürür.
Gelgit Lagünler; hala gelişme halindedir.Baraj benzeri bir şekilde çalışırlar ancak tamamen yapaydır.
Dinamik Gelgit Gücü; hala teorik ve denenmemiştir.Ancak su akışını düzenlemek için onlarca kilometre uzunluğunda baraj gerektirir.

-Güneş
Güneş enerjisi tartışmasız en tanınmış yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir.İki temel güneş enerjisi türü vardır:
Fotovoltaik: Bu en yaygın formudur.Her hücre, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürür ve elektrikli cihaza güç sağlamak için kullanılabilir.Konsantre Güneş Enerjisi (CSP): PV’ ye benzer şekilde görünürler ancak yoğun bir güneş ışığı demetinde çizdikleri, aynalar sistemiyle yansıttığı için değişik şekilde çalışırlar.Proses tarafından oluşan ısı, geleneksel bir jeneratör vasıtasıyla elektrik üreten bir türbin etkinleştirir.Pv, ışıktan enerji , bu yöntem ise ısıdan enerji üretir.

-Rüzgar Gücü
Rüzgar santralleri, türbinleri vesilesiyle elektrik üretiminin arkasındadır.Denizde yada karada, bu dev devirli yel değirmenleri çevresindeki havanın gücünü yakalarlar.
-Jeotermal
Bugün ABD’de kullanılan; doğal ısı kaybı, volkanik aktivite gibi jeolojik süreçlerin sonucunda üretilen gezegenin yüzeyinin altındaki sıcaklıktan yararlanıyor.
-Biyoyakıt ve Biyokütle
Biyoyakıt, yeryüzünden çıkan fosil yakıtlardan çok, bitkilerden yada diğer organik maddelerden araçlarımızda kullanılan yakıt türlerinin üretilmesidir.
Biyokütle, biyoyakıttan farklıdır, çünkü ahşap ve diğer bitki materyali gibi atık organik materyaldir ve işleme sonucunda ortaya çıkan türev bir yan ürün değildir.Biyokütle, doğranmış tahta, otlar,yapraklar, gübre ve hayvan gübresi de dahil olmak üzere enerji yakabilen ve üretebilen diğer ham organik maddelerdir.

Kaynakça:

Gönderiye Yorum Yap