Menü Kapat

Doğum Kusurları Nelerdir ve Nasıl Önlenir

Doğum Kusurları Nedir?

Doğumda açıkça görülen veya bebeklikte erkenden saptanabilen anormallikler, doğum kusurları olarak adlandırılır. Bu durumlara konjenital kusurlar da denir ve hem doğum lekeleri gibi önemli sayılmayan anormallikleri hem de spina bifida(omurganın düzgün biçimde kapanmaması, açık omurilik) gibi ciddi bozuklukları içerir. Doğum kusurları çeşitli faktörlerin sonucu olarak oluşabileceği gibi birçok olguda açık bir nedenin saptanmadığı bilinen bir gerçektir.

 

Kromozom Kusurları

Hücre çekirdeklerinde kalıtımsal bilgileri taşıyan ipliksi yapılar olan kromozomlar, bazı çocuklarda doğduklarında, normalde 23 çift olması gerekirken daha az ya da daha fazladır. Kromozomlardan birinin fazladan bir kopyasının bulunduğu durum olan Down Sendromu, buna örnek gösterilebilecek en yaygın anormalliklerdendir.

down-sendromu.jpg

 

Genetik ya da Kalıtımsal Kusurlar

Ebeveynlerin birinden ya da her ikisinden kalıtımla geçen, doğumda açıkça gözlenen kusurlardır. Bunlar:

 • albinizm (deride, saçta ve gözlerde normal renklenmenin olmaması)
 • akondroplazi (anormal boy kısalığı)

albinizm-akondroplazi.jpg

 

İlaçlar ve Diğer Zararlı Etkenler

Belirli ilaçları ve kimyasal maddeleri, anne adayı erken gebelikta alırsa ceninde hasar oluşabilir. Aynı zamanda alkol, beynin ve yüzün gelişimini etkileyebilir.

 

Işına Maruz Kalma

Embriyonun erken gelişim aşamasında ışına maruz kalması da anormalliklere neden olabilir.

 

Enfeksiyonlar

kizamikcik.jpg

Gebelikte kızamıkçık kapılırsa ceninde sağırlık, katarakt ve kalp hastalıkları görülebilir. Kedi dışkısında bulunan bir asalağın neden olduğu infeksiyon olan toksoplazmoz da cenine geçerek gözlerde, karaciğerde ve diğer organlarda hasara sebep olabilir.

 

Diğer Kusurlar

Embriyonun gelişiminde oluşan anormallikler, beyin ve omuriliğe zarar verebilir ve şunlara neden olabilir:

 • spina bilfida
 • hidrosefali (beyinde sıvı toplanması)

Ayrıca konjenital (doğumsal) kalp bozukluklarında, normal kan akışını güçleştirebilen yapısal bir kalp anormalliği vardır. Yarık dudak ve damak ise ceninin yüzünün ve damağının iki yanının tam olarak birleşmemesinden kaynaklanır.

 

Doğum Kusurları Nasıl Saptanır?

Gebelikte uygulanan ultrason taraması ve kan testi, doğum kusuruna sahip bebek doğurma riski olan kadınları saptayabilir ve daha ileri testler yapılabilir. Bunlar:

 • koriyonik villus örneklemesi
 • amniyosentez
 • fetoskopi

 

Doğum Kusurları Nasıl Önlenir?

Bazıların önlenebilir ya da riskler en aza indirilir. Bunlardan biri gebelikten önce kızamıkçık aşısı yaptırmak, bir diğeri ise gebeliğin öncesinde ve erken evresinde folik asit takviyeleri verilip gebelik sırasında teratojen maddelerden kaçınılmasıdır.

 

Bilinmesi gereken diğer konular;

 

Doğum Yaralanması Nedir?

Doğum sırasında bebeğin gördüğü hasar olan doğum yaralanması, genellikle vajinal doğum sırasında kafatasının berelenmesi ve şişmesi gibi önemsiz yaralanmalardır. Özellikle bebeğin iri olduğu ve serviksten (rahim boynu) vajina ağına uzanan doğum kanalından geçmekte zorlandığı durumlarda daha ciddi yaralanmalar oluşabilir. Makat gelişi, bebeğin omzundaki sinirlerin yaralanmasıyla sonuçlanabilir ve kolda geçici felç görülebilir.

 

Doğum Lekesi Nedir?

dogum-lekesi.jpg

Doğumda olan ya da doğumun hemen sonrasında beliren farklı renkte deri alanına doğum lekesi denir. Bunlar arasında benler ve çiller de vardır. Ayrıca şunları da sayabiliriz:

 • melanositik nevüs tipleri (çeşitli yassı, kahverengiden mavi-kurşuni renge kadar değişen deri benekleri)
 • çilek lekeleri
 • porto şarabı lekeleri

Çilek lekeleri çoğu zaman ilk yıl daha büyüktür ve genellikle dokuz yaşı geçince yok olur. Porto şarabı lekeleri ise nadiren soluklaşır fakat bazıları erişkinlikte, lazer tedavisi ile küçültülebilir.

 

Doğum Ağırlığı Nedir?

Bebeğin doğumdaki ağırlığı genellikle 2,5 ile 4,5 kg arasındadır. Doğum ağırlığı şu faktörlere bağlıdır:

 • ebeveynlerin bedensel büyüklüğü
 • etnik köken vb.

Erkek bebekler ortalama olarak biraz daha ağır olur. Doğumda ağırlığı 2,5 kg’dan az olan bebekler, düşük doğum ağırlıklıdır. Bunun nedenlerinden bazıları prematürelik ve anne rahminde yetersiz beslenmedir.

dogum-kusurlari.jpg

Anormal derecede yüksek doğum ağırlığı ise annede henüz saptanmamış veya yeterince kontrol altına alınamayan diabetes mellitus (şeker hastalığı) varlığından kaynaklanabilir.

 

/ Özel Haber

 

UYARI!

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi içermemektedir. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Gönderiye Yorum Yap