Menü Kapat

Dudak Temasıyla STD Kapabilir misiniz?

Bazı hastalıklar cinsel yolla bulaşırken (CYBH) bazıları ise dudak temasıyla da bulaşabilir. Dudak teması ile geçen hastalıklar arasında en yaygın olarak bilinen herpes simpleks virüsü (HSV) ve sitomegalo (CMV) virüsüdür. Öpüşmek, bir ilişkinin en coşku verici kısımlarından biri olabilir. Fakat bununla birlikte ilk kez birisiyle birlikte olursanız, öpüşmeyle geçebilecek hastalıklara karşı dikkatli olabilirsiniz. Bir STD’yi öpmekten alıkoymanın en iyi yolu, eşinizle yada partnerinizle doğrudan ve açık bir şekilde konuşmaktır. Bu incitici olsa bile, ancak sınırları erken ayarlamak enfeksiyondan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Herpes simpleks virüsü iki değişik şekilde olabilir:

HSV-1: Oral uçuk olarak da adlandırılan HSV-1 dudak temasıyla kolayca yayılabilir. Bununla beraber yaygın bir virüs tipidir. 50 yaşın altındaki kişilerin yüzde 67’si vücutlarında bu virüsü taşımaktadır. En dikkat çeken semptom, ağız da yada cinsel organlardaki küçük beyaz yada kırmızı bir kabarcıktır. Salgın sırasında sızabilir yada akabilir. Virüsün aktif ve ağrılı olduğu dönemdeki birine dokunmak yada onu öpmek viral enfeksiyonu bulaştırabilir. Herhangi bir semptom olmasa bile virüs yayılabilir. HSV-1 tükürük yada virüsün ağıza dokunan kaplar gibi eşyaları paylaşılarak yayılabilir. Ancak HSV-1 ek olarak cinsel organlarını da etkileyebilir ve oral, genital yada anal seks yoluyla yayılabilir.
HSV-2: HSV-2 irüsü genital herpes olarak da adlandırılır. Enfekte olmuş bu virüs öpmekten ziyade oral, genital yada anal cinsel ilişkiden daha çok yayılan bir enfeksiyondur. Ancak ağızdan ağıza geçiş hala mümkündür. HSV-2 semptomları temel olarak HSV-1’inkilerle aynıdır. Ne HSV-1 ne de HSV-2 tamamen tedavi edilemez. Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmadığınız sürece muhtemelen pek çok semptom yada komplikasyon yaşamazsınız. Aktif enfeksiyonlar için doktorunuz asiklovir (zovirax) yada valasiklovir (valtrex) gibi antiviral ilaçlar önerebilir.

Sitomegalo virüs (CMV), tükürüğü enfekte olmuş birini öperek yayılabilecek virüslü bir enfeksiyondur. Bununla beraber idrar, kan, meni ve anne sütünden bulaşabilir. STD olarak kabul edilir, çünkü çoğunlukla oral, anal ve genital cinsel temas yoluyla da yayılır. CMV’nin belirtileri yorgunluk, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarıdır. CMV tedavi edilemez, ancak CMV’li birinin hiçbir zaman semptomu olmayabilir. Herpes gibi, CMV riskli bir bağışıklık sisteminiz var ise semptomlara neden olabilir. Doktorunuz HSV’ye benzer tedaviler önerebilir.

Bakteriyel bir enfeksiyon olan sifiliz tipik olarak öpüşmeyle bulaşmaz. Daha sık oral, anal yada genital seks yoluyla yayılır. Ancak sifiliz, ağzınızda bakterileri başkalarına bulaştırabilen yaralara neden olabilir. Siz ve eşiniz öpüşürken dillerinizi birbirine değdirdiğinizde enfeksiyon riskinizi artırabilirsiniz. Çünkü kendinizi, eşinizin ağzındaki daha potansiyel olarak enfekte olmuş dokulara maruz bırakıyorsunuz. Sifiliz tedavi edilmezse ciddi yada ölümcül olabilir. Ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, lenf düğümü şişmesi, saç kaybı, vücut ağrıları, yorgunluk, anormal lekeler, sivilceler yada siğiller, görme kaybı, kalp problemi, nörosifiliz gibi zihinsel sağlık koşulları, beyin hasarı ve bellek kaybı gibi şiddetli semptomları vardır. Frengi, penisilin gibi antibiyotiklerle erken tedavi edilebilirken, çoğu zaman bulaşıcı bakterileri yok etmede başarılıdır. Herhangi bir uzun süreli komplikasyonları önlemek için sifiliz olduğunu düşünüyorsanız tedaviyi mümkün olan en kısa sürede başlamalısınız.

Öpüşme yoluyla yayılamayan bazı yaygın STD’lere bulunmaktadır. Bu STD’leri şu şekilde sıralayabiliriz.
Klamidya: Bu bakteriyel STD, enfeksiyonu olan biriyle sadece korunmasız oral, anal yada genital seks yoluyla yayılır. Tükürük yoluyla bakterilere maruz kalamazsınız.
Bel soğukluğu: Bu başka bir bakteriyel STD olan hastalık sadece korunmasız seks yoluyla yayılır, öpüşmekten bulaşmaz.
Hepatit: Bu, çoğu zaman cinsel temas yada enfeksiyonlu bir kişinin kanına maruz kalmak yoluyla yayılabilen, ancak öpüşmeyle bulaşmayan bir virüsün neden olduğu bir karaciğer rahatsızlığıdır.
Pelvik inflamatuar hastalık (PID): Bu korunmasız cinsel ilişki yoluyla yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Bakteriler vajinaya girdiklerinde PID’ye neden olabilirler, fakat ağız yoluyla bulaşmaz.
Trikomonas: Bu bakteriyel enfeksiyon sadece korunmasız genital seks yoluyla, öpüşmeden, hatta oral yada anal seks yoluyla yayılır.
HIV: Bu öpüşme yoluyla yayılmayan viral bir enfeksiyondur. Tükürük bu virüsü taşıyamaz. Ancak HIV virüsü meni, kan, vajinal sıvı, anal sıvı ve anne sütü vesilesiyle yayılabilir.

STD’ler hakkında konuşmak zor, rahatsız edici bir mevzu olabilir. Eşinizle olgun ve verimli bir konuşma yapmanız için bazı ipuçları:
•Beklentilerinizi önceden ayarlayın. Eşinizin, ister yeni ister uzun zaman olsun, korunmasını istiyorsanız, söyleyin ve bu mevzuda kesin olun. Bu sizin vücudunuz ve eşinizin size nasıl seks yapacağınızı söylemeye hakkı yok.
•Doğrudan, açık ve dürüst olun. Önce kontrol edilmeden yada korunma olmadan seks yapmaktan rahatsızsanız, bu mevzuda açık olun ve herhangi bir cinsel aktiviteye girmeden önce sınırları belirleyin. Bir STD’niz var ise, seks yapmadan önce tedbir almaları için onlara haber verin.
•Hamile kalmayı düşünmüyorsanız, eşinizden korunmasını istemelisiniz. Prezervatif, diş barajları ve diğer koruyucu bariyerler yalnızca hamileliği önleme şansına sahip olmakla kalmaz, bununla birlikte sizi neredeyse tüm STD’lere karşı korur.
•Her şeyden önce, anlayışlı olun. Her ikinizin de STD olduğunu öğrenirseniz, eşinize ya da kendinize kızmayın. Hepsi yalnız seks yoluyla yayılmıyor, bu yüzden derhal sizi aldattığını yada sizden bir sır sakladığını varsaymayın. Bazı insanlar semptom eksikliği sebebiyle seneler sonra STD’si olduğunu bilmemektedir, bundan dolayı eşinizi güvenmek önemlidir.
STD’lerin çoğu öpüşmeyle yayılamaz, bundan dolayı yeni partnerle dudak temasına geçtiğinizde endişelenmeye gerek yoktur. Bu şekilde yayılabilen bazı STD’ler olmasına rağmen, birisini öpmeden önce bunun farkında olmak önemlidir, bundan dolayı uygun önlemleri alabilirsiniz. İletişim çok önemlidir: Herhangi bir cinsel etkinliğe girmeden önce bu bilgileri eşinizle konuşun ve kontrol edilmekten ya da eşinizden bir STD yaymadığından emin olmak için kontrol edilmesini istemekten çekinmeyin. Bunun gibi açık tartışmalar seks ile ilgili endişelerin ve belirsizliklerin bir kısmını ortadan kaldırabilir ve deneyimi daha da tatmin edici hale getirebilir. Ve eğer bir STD’niz olabileceğinden endişe ediyorsanız, derhal seks yapmadan yada ilgili herhangi bir faaliyete katılmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.


kidshealth.org
cdc.gov
who.int
mayoclinic.org

Gönderiye Yorum Yap