Menü Kapat

Dünyanın En Tehlikeli Balıkları

İnsanoğlu olarak onca bilimsel araştırma ve teknolojinin ilerlemesine karşın hala denizlerdeki yaşamın büyük bir çoğunu aydınlatabilmiş sayılmayız. Devamlı yeni bir canlının tanımlandığı denizlerde kim bilir daha ne kadar değişik canlıyla karşılaşacağız yada kaçı bizim dikkatimizden kaçmayı başaracak? Peki bunca deniz canlısını inceleyen bilim insanlarının karşılaştığı çok tehlikeli balıkların neler olduğunu merak etmiyor musunuz? Şu zamana kadar bulunmuş olan balık türleri arasında en tehlikelileri gerçekten insanı korkutuyor. Bu balık türlerinden kurtulmayı başarsak bile yakınında durmak insanın uykularının kaçmasına neden olabilir. Peki bu çok tehlikeli diye nitelendirdiğimiz balıklar neye benziyor ve tehlikenin sebepleri neler? Bu yazıda tüm dünya denizleri ve okyanuslarında karşılaşılmış en tehlikeli balık türlerini göreceğiz. İşte en tehlikeli balık türleri:

10. Köpek Dişli Balık (Anoplogaster)

Avustralya sahillerinde bulunabilen bu tür aslen tamamen tehlikeli bir balık türü olarak sayılamaz. Fakat bu balıkların en korkutucu balıklar listesine sokan en büyük özelliği korkutucu dış görünüşleri olmuştur. İnsanın kabuslarında bile göremeyeceği dış görünüşe sahip bu balıkla güzel bir tatil günü denizde yüzerken karşılaşmak istemeyiz. Dişleri vücuduyla orantılı yani uzun olan bu balık türü ortalama 17 santimetre boylarındadır. İlk görüşte bir çok kişiyi korkuttuğundan kendisi çok zararlı olmasa da gören kişiler tarafından paniğe yol açmaktadır. Paniğe yol açtığı için bir çok şahıs bu balığı gördükten sonra boğulma tehlikesi atlatmıştır.

9. Pelikan Yılan Balığı (Saccopharyngiformes)

Köpek dişli balık gibi Pelikan yılan balığı da aslen listedeki diğer balıklar kadar zararlı değildir. Fakat en korkunç balıklar listesine adını yazdırmasının en büyük sebebi kendinden çok daha büyük türleri yiyebiliyor olmalarıdır. Vücutlarına göre o kadar büyük ve güçlü çeneleri vardır ki ağzından bir şey kaçırabileceğini asla sanmıyorum. Okyanusların genelde çok karanlık bölgelerinde yaşadıklarından karşılaşma olasılığımızın düşük olduğu bu balıklar genel olarak suda canlılığını sürdüren neredeyse her şeyi yeme ihtimalleri vardır. Pelikan yılan balıklarından dolayı hayatını kaybeden bir insan daha literatüre girmese de kendisine çok yaklaşmamayı tavsiye ederiz. Sonuçta bu balık türünün çenesinin kuvveti timsahla yarışabilecek kadar yüksektir.

8. Antenli aslan balığı (Pterois antennata)

Özellikle dalgıçların en büyük düşmanlarından biri olan antenli aslan balıkları Hindistan’ın tropik kısımlarında ve Batı Pasifik okyanuslarında bulunurlar. Avustralya’daki en tehlikeli balık olarak adlandırılan bu balık genelde gün boyunca gizlenir geceleri ise özellikle karides ve yengeç avlar. Boyu ortalama 40 santimetre ağırlığı ise 1200 gram civarı olan bu balıkların en tehlikeli balıklar listesinde olmasının sebebi vücutlarında çok zehirli bir madde içeren zehir bezlerinin varlığıdır. İnsanla teması halinde iltihaplanmalara, kızarıklık, kanama, kas ağrıları, kalp problemlerine ve nefes alma güçlüklerine yol açabilecek kadar güçlü bir zehir salgılayan bezleri vardır. Bu türün dikenleri zehrin miktarına bağlı olarak birkaç gün sizi süründürebilecek kadar çok ağrıya sebep olabilir.

7. Balon Balığı (Tetraodontidae)

Yırtıcılara karşı savunma taktiği olarak anında şişebilen bu balık, bundan dolayı çok yavaş yüzüyor ve günlük çok oranda besin tüketmesi gerekiyor. Çoğu zaman tropik ve subtropik sularda bulunmasına karşın az tuzlu sularda da bulunabiliyorlar. Ne yazık ki insanoğlu olarak yaşadıkları nehirleri kirleterek yaşam alanlarını her geçen gün daraltıyoruz bu balıkların. Kirlenen suda avlanacağı diğer hayvanların da zarar görmesiyle çok daha agresif hale gelebiliyorlar. Balon balıklarında kendini diğer türlere karşı savunmak için dikenler de bulunmaktadır. Ancak özellikle bazı türlerinde dikenlerinde bulunan ve siyanürden 1200 kat daha zehirli olan zehir bulunması sebebiyle çok tehlikeli bir cinstir. Bu zehir bir defada 30 kişiyi öldürebilecek kadar fazladır. Bundan dolayı insanlar için çok tehlikelidir ve çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

6. Engerek Balığı

Engerek balıkları çoğu zaman çok derinlerde yaşar. Ortalama 2000 metre ve daha derinlerde yaşayan engerek balıkları avlarını avlamak için ışıldayan organlarını kullanır. Tehlikeli bir balıktır ve ürkütücü bir görünüşü vardır. Özellikle çenesi çok serttir ve çok keskin dişleri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 35 santimetre boylarında olan bu balık okyanusların neredeyse dörtte birinde bulunurlar. Türkiye’de de karşınıza çıkma ihtimali olan bu balıktan uzak durmaya çalışmalıyız.

5. Taş Balığı (Synanceia)

Taş balığının dünyanın en tehlikeli 10 balığı listesinde olmasına asla şaşırmamamız gerekmektedir. Utangaç ve az bilinen bir balık olmasına karşın taş balığı, dünyanın en zehirli balığı bile olabilir. Pasifik ve Hint Okyanuslarında yaşayan ve küçük balık ve kabuklarla beslenen bu balık için tehlikeli demek yetmez. Bu balıkların gerçek tehlikesi yüzgeçlerinin omurgalarıyla temas ettiği yerde bulunan çok güçlü zehir barındırmasıdır. O zehir bir insanın saniyeler içinde hayatını kaybetmesine neden olabilir. Kamufle amacıyla bir kayaya yanaşıp hem tehlikeden hem de avlarından kolaylıkla saklanabilmeleri onları daha da tehlikeli hale getirmektedir. Kazara üstüne basılabilecek kadar kendini taşa benzetmesi de basan için asla iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

4. Fenersiler (Lophiiformes)

 

Fenersiler tehlikeli balık olmalarının yanı sıra dünyanın en çirkin hayvanı olmaya da adaydır. Görünüşleri korku filmlerindeki balıkları andıran bu balıklar Atlantik Okyanusu’nun derinliklerinde yaşarlar. Bu balıkların temel özelliği yırtıcılık biçimleridir, zira başında ilgi çekici büyük bir çıkıntı vardır. Bu çıkıntı aslen avlarını çekmek ve ondan sonra onları yutmak için kullandığı ışık saçan bir tuzaktır. Kendisi küçük bir balık olmasına rağmen gerek vücuduna göre orantısız büyük olan ağzı gerekse midesinin büyüklüğü dolayısıyla kendinden cüssece çok büyük canlıları avlayabilmektedir.

3. Barakuda (Disambiguation)

Bu görsel olarak şirin olan fakat aslen çok tehlikeli olan balığın tehlikesi zehirinden gelmemektedir. Alışık olduğumuzun aksine bu balıklar avlarına kurnaz kurnaz yaklaşmazlar. Saniyeler içinde 0’dan 90 km/s hıza çıkabilen bu balıklar bu yüksek hızı ve ivmesi sayesinde avlarının neye uğradığını anlamadan kıstırabilirler. İnsanların beslenme tercihleri arasında olmamasına rağmen genel olarak bir barakuda çok agresiftir ve açık denizlerde insanlara da saldırabilir. Uzunlukları ortalama 45 santimetre olan bu balıklar genelde tropikal denizlerde, özellikle de Karayip Denizi’nde bulunur.

2. Goliath Kaplan Balığı

Adından da anlaşılacağı üzere oldukça büyük ve acımasız bir balık olan Goliath Kaplan Balığı çok iri bir cüsseye sahiptir. Son derece tehlikeli olan bu balık çenesi timsahınkine benzediği için piranha ile farklılık gösterir. Ortalama 75 kilogram ağırlığında olan bu balık 1.5 metre civarı bir boya sahiptir. Afrika’nın en tehlikeli balığı olarak adlandırılan bu balık daha çok Kongo Nehri havzasında bulunur. Bu son derece tehlikeli hayvanın en tehlikeli hayvan olamamasının en büyük sebebi ise çok derin sularda bulunması dolayısıyla karşılaşılma riskinin azlığıdır.

1. Piranha

Hepinizin tahmin ettiği üzere en tehlikeli balıklar listesinin en başında doğal ki de piranhalar var. Güney Amerika’da yaşayan bu balıkları bir çoğumuz korkutucu filmlerden biliyoruz. Günümüzde tanımlanan ortalama 60 civarında piranha türü mevcuttur ve bunların tümü ortalama 25 santimetre uzunluğundadır. Çoğu zaman tatlı suda ve özellikle Amazon, Ekvador, Bolivya, Orinoco, Venezuela ve Kolombiya sahillerinde rastlamak mümkündür. Korku filmlerinin vazgeçilmezi olan bu balığı asıl tehlikeli yapansa çok yüzeysel yerlerde yaşamalarıdır. Yüzeye çok yakın yüzdüklerinden karşınıza çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Bir insanı 300 piranha anca yutabilirken son derece agresif olmalarından bir tanesi durmadan saldırıp büyük hasarlar verebilir.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-10-dangerous-fish/

Gönderiye Yorum Yap