Menü Kapat

Dünyanın En Zengin İş Adamı : Bill Gates Kimdir ?

William Henry Gates III ya da daha bilinen kısa haliyle Bill Gates, Amerikalı bir bilim ve iş adamıdır. 28 Ekim 1955 tarihinde Birleşik Devletler’de dünyaya gelen Bill Gates, günümüz teknolojisinin en büyük icatlarından olan bilgisayarların evlerimize ve ofislerimize girmesinde başrol oynamış bir şahıstır. Halihazırda firmanın yatırımcı, yazar ve işadamı olarak bilinen Bill Gates, Harvard Üniversitesi mezunlarındadır. Kariyer bağlamında 1968 yılından beri aktif olan bu Amerikalı mucit Microsoft, Bill & Melinda Gates Vakfı, Cascade Investment, Terra Power, Branded Entertainment Network ve Cascade Investment gibi kurum ve kuruluşlarda CEO’luk ve yöneticilik yapmaktadır. Microsoft gibi küresel bir markanın kurucusu olan Bill Gates, halen dünyanın en zengin isimlerinin başında yer alır. Kendine şöhreti getiren 1975’te kurduğu Microsoft markası olmuştur. Bu markayla birlikte, başta Amerikalılar olmak üzere kısa bir sürede Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleriyle Asya’da yer edinen gelişmiş ülkeler, evlerinde ve ofislerinde bilgisayarlarla tanıştılar. Kişisel servetiyle dünyanın en zengin adı olarak bilinen Bill Gates 100 milyar doları yaklaşan malvarlığıyla dikkat çekmektedir. Bu anlamda sıradışı işlere imza atacak kadar sermayesi de bulunan Bill Gates, ileriye dönük yatırım sinyalleri vermiştir.

1994 senesinde 39 yaşlarındayken Melinda Gates’le evlenen Bill Gates, bu evliliğini başarıyla devam ettirmekte ve 3 çocuk babası olarak da örnek bir Amerikan ailesi tablosu çizmektedir. Microsoft’un günümüzdeki seviyeye gelmesinde büyük bir rol oynamış olan Gates, 2014’den beri Microsoft’taki işlerini part-time olarak yürütmektedir. Full-time ya da başka bir ifadeyle tam zamanlı çalıştığı kurum ise eşiyle birlikte kurdukları, Bill & Melinda Gates Vakfı’dır. Bu vakıfla birlikte Microsoft’taki CEO’luk görevini de bırakan Bill Gates, kendi yerine Satya Nadella’nın atanmasını sağlamıştır. 1987 yılından beri dünyanın en zengin adı olan Bill Gates, tahtını Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos’a kaptırmak üzeredir. Aralarında sadece küçük farklar kalan ikili, ciddi bir yarışın içindedir. Yaşamı boyunca hep aktif biri olmuş olan Bill Gates, hukuk eğitimi almış olduğu Harvard Üniversitesi’nde ek olarak bilgisayar ve matematik dersleri de alıyordu. Üniversitesinin bilgisayarlarının tamiriyle de uğraşan Gates, sonrasında Steve Ballmer’la tanışır ve bunun üstüne Microsoft’un temellerini atmak için Harvard’dan ayrılır. Kimsenin cesaret edemeyeceği kadar gözü kara olan Bill Gates, böylece atılganlığının karşılığını da fazlasıyla alır. Altair 8800 marka bilgisayarı geliştiren Bill Gates sonrasında kendi markasını dünya pazarına kazandırmayı başarmıştır.

Harvard ile bağlarını koparırken pek zorlanmadığını dile getiren Bill Gates, ailesine durumu ifade ettiğinde ona destek olduklarını ve kendi şirketini açması konusunda ellerinden geleni yaptıklarını deklare etmiştir. Ek olarak Harvard’dan ayrılmasıyla ilgili bir ifadesi de, ”Eğer Microsoft işi olmasaydı, ben gene de Harvard’a dönebilecek imkana sahiptim” şeklinde olmuştur.

Kaynakça:
https://en.m.0wikipedia.org/wiki/Bill_Gates

Gönderiye Yorum Yap