Menü Kapat

Duruş Bozukluklarının En Önemli 3 Nedeni

Duruşunuz tüm hayatınızı etkiler. Hem sağlık anlamında hem de statü anlamında insanların duruşuna ve vücuduna ergonomik olarak hareket etmesine ihtiyaç vardır. Sağlık açısından bakacak olursak dünya üstünde milyonlarca şahıs duruş bozukluklarından dolayı kas ve kemik ağrılarıyla boğuşmaktadır. Bir ihtimal de senelerdir geçmeyen bel ağrılarınızın sebebi duruş bozukluklarınızdır. Ya da aylardır boynunuz mu ağrıyor? Asla bilgisayara ya da telefona bakarkenki boyun durumunuzun nasıl olduğunu düşündünüz mü?
Bundan önceki paragrafta duruşun statü anlamında da önemi olduğunu belirtmiştik. Peki, duruş statü olarak nasıl mühim olur? Düşünün, iş yerinizde ya da okulunuzda haftalardır hazırlandığınız her kelimesini hafızanıza müthiş bir şekilde yerleştirdiğiniz bir sunum yapacaksınız. Sunumdaki her şeyi son kelimesine kadar biliyorsunuz. Fakat etkili bir sunum için vücudunuzun duruşuna da dikkat etmeniz gerekmekte. Sadece bildiğiniz şeyleri sunmanız yetmez, vücut dilinizle bildiklerinizi pazarlamanız gerekir. Sizce duruş bozukluğundan kaynaklı beli ağrıyan ve bu yüzden öne eğilerek sunum yapan biri bilgilerini nasıl pazarlayabilir? Peki neredeyse hepimizin hayatını etkileyen bu duruş bozukluklarının mühim nedenlerini ne kadar biliyoruz? Duruş bozukluklarında etkili bu 3 nedenden hangisi size daha çok uyuyor? Yoksa hepsi mi? Duruş bozukluklarını etkileyen bu 3 nedene göz gezdirmek ve sorununun kaynağını bulup düzeltmeye çalışmak istemez misiniz?

1.Yorgunluk

Çocukken çoğumuza çevremiz tarafından düz otur telkinleri yapılırdı. Ne acayip değil mi çevremizde bize düz otur diyenlerin çoğunun kamburu çıkmış vaziyetteydi. Bu şekilde bir tepki verdiğimizde ise ”Biz yapmadık kambur olduk sen düz otur.” denirdi. Aslına bakarsak büyüklerimiz haklılar. İnsan sırtını her daim düz tutmalı ve bu alışkanlık daha çok çocuklukta kazanılır. Fakat dediğim gibi daha çok. Yani kaç yaşlarında olursanız olun sırtınızı düz tutmaya çaba göstererek duruşunuzu dikleştirebilirsiniz.
Asla fark ettiniz mi en kambur durduğunuz anları? En kambur durduğunuz anlar çoğu zaman yorgunluk evrelerimizdir. Beynimiz bize oyun oynayarak omuzları öne beli arkaya atarak yorgunluktan kurtulacağımızı düşünür. Fakat unutmayın yorulduğunda duruşunu bozan kişilerin duruş bozukluğu kaynaklı ağrıları daha çok artar.

2. Adımlarınız ve Ayağınızın Üzerine Basış Şekliniz

Duruş bozukluklarının en mühim ikinci sebebi ayağınızın üzerine nasıl bastığınızdır. Ayağınızı basış şekliniz doğal ve rahat değilse omurganızı ne kadar düz tuttuğunuz o kadar da mühim değildir. Yanlış basışlara bağlı olarak ayaklarımız doğal olarak içe doğru yuvarlanır, dizlerimiz kaymaya başlar ve sırtımızda da dışa doğru bir çıkış olur. Bu anlattığım aslına bakarsak duruş bozukluğunun tipik konumudur. Ayaklarınızı içe doğru bu kadar baskıyla tutmak çok rahat gözükse de tüm kemiklerinize çok daha çok basınç demektir. Ayaklarınızı dik konumda tuttuğunuzdan ve yerleştirmelerinizde yardımcı olması için rahat ve destekleyici ayakkabılar giydiğinizden emin olun.

3. Yaşlılık

İnsanın doğası gereği yaşı ilerledikçe omurgamız ve bacaklarımız kas desteğine dayandığından duruşumuz kötüleşebilir. İlerleyen yaşlarda kaslarımız zayıflar ve devamlı dik durma işini yapmakta zorlanır. Yaşınızın duruşunuza etkisini azaltmak için kaslarınızı güçlendirici besinler tüketmeniz ve günlük olarak kasları çalıştıracak egzersizler yapmanız bu durumca çok etkili olacaktır.

Kaynakça:
http://www.livestrong.com/article/19007-causes-bad-posture/

Gönderiye Yorum Yap