Menü Kapat

Ekolali Nedir ve Nasıl Azaltılır

Otizmli çocukların, konuşmayla ilgili bazı problemleri olduğunu biliriz. Bunları şu şekilde özetleyelim:

  • Konuşulanları anlamada güçlük,
  • Ekolali,
  • Gramer bozuklukları,
  • Zamirlerin yer değiştirilerek kullanılması,
  • Edatların uygun yer ve zamanda kullanılmaması.

 

Bu yazımızda ise ekolalinin ne olduğuna değineceğiz. 

Ekolali Nedir?

Başka birisi tarafından çıkarılan seslerin yinelenmesi olan ekolali, otizm, Tourette sendromu, afazi, Rubinstein-Taybi sendromu, gelişimsel bozukluk, şizofreni ve bazen psikopatolojik diğer durumlarda gözlemlenebilir ve istenmeden yapıldığında tik olarak kabul edilir.

“Ekolali” sözcüğü Yunanca “yankı” ya da “tekrarlamak” ve “konuşmak” anlamına gelen kelimelerden türemiş olan “anlamsız konuşma” anlamındadır. Ekolalide bazı kelimeler tekrar edilebildiği gibi cümlenin bir bölümü ya da bir deyim hiç değiştirilmeden de tekrar edilebilir.

ekolali.jpg

Ekolali Türleri Nelerdir?

  • Anında Ekolali
  • Gecikmeli Ekolali

Anında ekolali bir sözcük ya da cümlenin duyulduğu anda yinelenmesi iken gecikmeli ekolali ise daha önceden duyulmuş olan şeylerin aradan belli bir zaman geçtikten sonra yinelenmesidir. Gecikmiş ekolali, Asperger sendromlu çocuklarda da sık görülen bir durumdur.

Ekolali için, otizmli çocukların tipik iletişim özelliklerinden birisi diyebiliriz ve aslında söylediği sözcüklerin anlamını bilmese bile ekolalik konuşmanın çocuk için iyi bir şey olduğunu söyleyebiliriz çünkü bazı çocuklar ekolali sayesinde konuşmayı öğrenir ve iletişim kurar.

Norm içi bebeklerde konuşma, diğer bireylerin ses ve dil hareketlerini taklitle başlamakla birlikte 18 aylıkken bebekler diğer bireylerin konuşmalarını tekrar eder ve bu sözcükleri tekrarlama 2,5-3 yaşlarına kadar devam eder. Norm içi çocuklarda belli bir süre sonra kaybolan ve otistik çocuklarda uzun süreli olarak devam ettiği bilinir ve konuşma becerisi olan otistik çocukların çoğunda görülen ekolali, duyulanın aynı ses tonuyla tekrar edilmesidir. Yaş ilerlemesi ve eğitim ile ekolalide azalma görülmektedir.

Ekolaliyi Azaltmak Mümkün müdür?

Otistik çocuklarda ekolalinin uzun süreli devam ettiğini söylemiştik. Bu sebeple, çocukta spontan konuşma artık yoktur diyebiliriz. Dolayısıyla çocuğun iletişiminin geliştirilmesi için ekolalinin azaltılması gerekir. Bunu nasıl sağlayabilirsiniz? Çocuğun ifadelerindeki uygun olmayan durumlar öncelikle görmemezlikten gelinmelidir. Bunu yapmazsanız çocuk ilgi çekmek için bunu kullanabilir. Ayrıca çocuğun ifadelerinde uygun sözcük kullanımı yoksa öncelikle bunları öğretmekten başlamalı ve uygun sözcük öğretiminde ödül kullanmalısınız.

ekolali-tedavi.jpg

Ancak daha önce de söylediğimiz gibi ekolali bazı durumlarda faydalı olabilir ki bunlardan biri ekolalinin cümleyi anlama işlevini gördüğü durumdur. Böyle durumlarda buna izin verilebilir.

/ Özel Haber

UYARI!

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Gönderiye Yorum Yap