Menü Kapat

Elon Musk Kimdir?

Günümüzün Iron Man’i olarak nitelendirilen Elon Musk, 1971 senesinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nde dünyaya gelmiştir. Kendi imkânları ile yazılım dillerini öğrenen Musk, daha 12 yaşlarındayken “Blastar” adlı kendi yazmış olduğu oyununu $500’e satmış ve ilk ticari başarısını elde etmiştir.
Musk, Bryanston High School’da orta öğrenimini, Pretoria Boys High School’da ise lise eğitimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için Kanada’ya giden Elon Musk, Queen’s University’de eğitim almıştır. Ardından University of Pennsylvania’da fizik ve işletme eğitimi almış ve Kanada’yı bırakıp Amerika’ya yerleşme kararı almıştır.

Musk, doktora yapmak için Silikon Vadisi’ne taşınsa da doktorasını yarıda bırakmış, kendisini insanlık problemlerine adamıştır. Kendisine göre insanlığın başlıca üç sorunu bulunmaktadır. Bunlar; Uzay, internet ve temiz havadır.
Günümüzün dehası Elon Musk, insanlık sorunları ile uğraşmak adına yüksek lisans eğitimini bırakıp kardeşi ile Zip2 projesine başlamıştır. Zip2 bir içerik yayınlama yazılımıdır. Bu yazılımı alabilmek için Musk, 307 milyon dolar nakit para ve 34 milyon dolarlık hisse senedini gözden çıkarmıştır. Aynı yıl içinde X.com’u kurmuş, ertesi yıl Confinity’i bünyesine katmış ve PayPal’ı oluşturmuştur.
2002 senesinde ise Musk, PayPal’ı 1,5 milyar dolar karşılığında eBay’a satmıştır.

Elon Musk ve Uzay Maceraları
Elon Musk, 2002 yılının Haziran ayında SpaceX’i kurmuştur. SpaceX’i kurma amacı ise uzay araştırma teknolojisi üretmektir. SpaceX ile roket teknolojisine odaklanmış, roket fırlatma teknolojisi üstüne çalışmıştır. SpaceX’in ilk fırlatma araçları; Falcon1 ve Falcon9’dur.
Musk, uzayın kesinlikle keşfedilmesi gerektiğine inanmaktadır. Çünkü uzayın keşfi insanlığın bilincini genişletmenin başlıca yollarındandır. Ona göre değişik gezegenlerde yaşam fırsatı, insan ırkının hayatta kalması için şarttır.

TESLA ve Elon Musk
Tesla Motors; 2003 senesinde Marc Tarpenning ve Martin Eberhard adlı mühendisler tarafından kurulmuştur. Faaliyetlerine San Carlos’da başlayan şirket, 2004 senesinde Elon Musk’ı da bünyesine katmıştır.
İlerleyen zamanlarda mühendis kadrosunu daha da genişleten Tesla Motors, 2014 senesinde şirket hisselerini halka açmıştır. Bu da elektrik motorlarının gelişmesine katkı sağlamıştır.
Tesla Motors’un ürettiği ilk otomobil Tesla Roadster, 31 ülkede 2500 adet satış sayısına ulaşmıştır.
Günümüzde Tesla’nın CEO’su olan Musk, yaptığı bir açıklamada firmanın marka değerinin olması gerekenden daha yüksek olduğunu ve araba üretmenin o kadar da karlı bir iş olmadığını belirtmiştir.

Elon Musk’ın Suni Zekâ Kaygısı
Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, suni zekâ konusundaki gelişmeler ile ilgili Musk ile aynı görüşte değildir. Bu mevzuda Elon Musk, Zuckerberg için “Suni zekâ konusunda anlayışı kıt” diyerek tepkisini dile getirmiştir.
Ek olarak Elon Musk, ABD eyaletlerinin suni zekâ konusunda düzenleyici yasalar çıkarmaları gerektiğini düşünür. Çünkü ona göre suni zekâ, insanlığın geleceği ile ilgili riskler taşımaktadır. Ancak Facebook’un CEO’su Zuckerberg, Elon Musk’ın bu görüşleri sebebiyle oldukça sinirlenmiştir. Hatta Musk’ın, gelecek ile ilgili korku tacirliği yaptığını ve bundan oldukça fazla yorulduğunu belirtmiştir.Ek olarak Zuckerberg, suni zekâ ile ilgili iyimser olduğunu, hayırcılar ve kıyamet senaryosu yazanları da anlamadığını eklemiştir.
Elon Musk ise Zuckerberg ile suni zekâ ile ilgili konuştuklarını ve Facebook’un CEO’sunun bu mevzu hakkında anlayışının kıt olduğunu düşündüğünü belirtmiştir.

Gönderiye Yorum Yap