Menü Kapat

En Popüler 10 Sosyal Ağ

Seneler geçtikçe insan doğası gereği sosyalleşmesi, paylaşımlarda bulunması, sohbet etmesi ve benzeri ihtiyaçlarını giderecek yöntemler de değişmiş ve gelişmiştir. Eskiden bir ev telefonu ile arayarak halini hatırını sorduğumuz dostlara günümüzde bir butona tıklayarak bir ihtimal de görüntülü bir şekilde sohbet edebilir ve mesajlaşabilir durumdayız. Hatta arkadaşımız dünyanın diğer bir ucunda bile olsa. Dolayısı ile hepimizin bir sosyal çevresi ve dolayısı ile teknoloji sayesinde sosyal bir ağı bulunmaktadır. Bu amaçla birçok sosyal ağ sistemi ortaya çıktı, bazısı tutunamadı, bazılarını ise halen kullanmaktayız. Dünyayı artık küresel bir köy olarak tanımlamaktayız. Bunun sebebi, dünyanın neresinde olursa olsun ailemizle yada arkadaşlarımızla istediğimiz zaman gerçek zamanlı bir şekilde etkileşime geçebiliyor oluşumuzdur. Bu yazıda geçtiğimiz senenin en popüler 10 sosyal ağından bahsedeceğiz.

10. Pinterest

Pinterest en büyük görsel paylaşım ağından biri haline geldi ve görsellerin web üstünde ve bağlantı kurmada önemini kanıtladı. Pinterest’in aylık aktif kullanıcı sayısı150 milyon şahıs olup bunlardan% 81’i kadın kullanıcılardan oluşmaktadır. Pinterest, resimleri içeriklerine göre sınıflandırabilme yeteneği sunan pinboard ile oldukça cazip bir özellik sunmaktadır. Ek olarak, Pinterest’in alışveriş yapma özelliği de bulunmaktadır. Pin’in yanındaki “Satın Al” düğmesine basarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

9. Vine

Vine, 200 milyon aylık aktif kullanıcısıyla Twitter’a ait bir sosyal ağdır. Devamlı olarak otomatik bir şekilde tekrar gösterilen maksimum 6 saniyelik uzunluğa sahip videoları paylaşmanıza olanak veren bir video paylaşım uygulamasıdır. Ocak 2013’te oluşturulan ağ, viral videoları kolaylıkla paylaşmayı amaçlamaktadır. Vine ve Twitter birbirine bağlıdır, dolayısı ile Vine klipleri doğrudan tweet olarak paylaşılabilmektedir.

8. TumbIr

Tumblr, 332.8 milyon kayıtlı kullanıcısı olan gençler ve genç yetişkinler arasında popüler bir blog konumundadır. Kullanıcılar için mini bloglar oluşturabilme imkanı veren, bloglarının üstünde Pinterest’te olduğu gibi istedikleri görselleri paylaşmalarına izin veren bir platformdur. Paylaşılan blog yazılarını beğenebilir yada ‘reblog’ yapabilirsiniz.

7. Snapchat

Snapchat, gerçek zamanlı bir şekilde kendi çektiğiniz bir video yada görseli bir arkadaşınızla yada diğer kullanıcılarla paylaşmanıza olanak sunan ve her geçen gün popülerleşen bir uygulamadır. Bu sosyal ağ, aylık 300 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Burada paylaşılan görüntüler, alıcı tarafından izlendikten birkaç saniye sonra otomatik olarak silinirler. Uygulamada ek olarak, herkes tarafından görülebilir şekilde paylaşabileceğiniz ‘Hikayeler’ özelliği de bulunmaktadır.

6. LinkedIn

LinkedIn, kariyer odaklı bir sosyal ağ olup, mesleki beceri ve tecrübenizi bu uzmanlığa ihtiyaç duyan diğer kullanıcılara göstermeyi amaçlamaktadır. LinkedIn’in 467 milyon kayıtlı hesabı bulunmaktadır. Kullanıcılar kendi aralarında grup sohbeti yaparak bireysel bilgileri paylaşabilir, iş ilanlarını yayınlayabilir ve iş başvurusunda bulunabilirler. Eğer bir insan iş yada meslek sahibi bir şahıs ise, muhtemelen LinkedIn platformunda hesabı vardır.

5. Twitter

Twitter muhtemelen kullanımı en kolay sosyal ağlardan birisidir ve aylık 319 milyon aktif kullanıcılara sahiptir. Tweet’lerinizde istediğiniz yazı yada görseli paylaşabilirsiniz. Gerçek zamanlı etkinliği paylaşabilecek, meslektaşlarını ve ünlüleri izleyip dünyanın dört bir yanındaki eğilimleri takip edebileceğiniz bir sosyal ağ platformudur. Özellikle genç kullanıcıların ilgi odağı olan Twitter sayesinde, yerel olayları tüm dünyanın duymasını sağlayabilir ve insanlığın ilgisini çekebilirsiniz.

4. Instagram

Bu platform, var olan sosyal ağlar içinde görsellerinizi ve en fazla 1 dakika uzunluğundaki videolarınızı paylaşabileceğiniz en popüler platformdur. Instagram, Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı ve şu anda 600 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip bir sosyal ağdır. Görüntülerin filtrelenmesine, düzenlenmesine ve Twitter, Facebook ve Instagram internet sayfası vasıtasıyla paylaşılmasına izin verir.

3. Whatsapp

Whatsapp, arkadaşlarınızla bağlantı kurmak ve onlarla mobil bir şekilde mesajlaşmanızı sağlayan bir uygulamadır. 1.2 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısıya sahip olan bu platformda diğer kişilere ve gruplara, fotoğraf, metin ve istediğiniz eklerin gönderimini sağlayabilirsiniz. Whatsapp diğer platformlardan değişik olarak bir kullanıcı adı ile değil de telefon numaranızla diğer kişiler tarafından eklenmenizi ve görüşmenizi sağlar. Ek olarak bu uygulama ile internet üstünden sesli çağrılar yapabilir yada görüntülü görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

2. Youtube

Youtube, dünya genelinde en fazla bilinen ve kullanılan video paylaşım platformudur. 1.3 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan bu platformda günlük ortalama 5 milyar video gösterimi gerçekleşmektedir. Google’ın bir ürünü olmasına rağmen dünyadaki en büyük ikinci arama motorudur. Müzik videolar, filmler, gülünç durumlar, skeçler ve benzeri her tür videoları Youtube’da bulabilirsiniz. Kayıtlı bir üye, kendi videolarını da bu platforma yükleyebilir ve arkadaşlarıyla paylaşabilir. Ek olarak yüksek sayıda gösterim aldığınız videolarınızdan reklam geliri de elde edebilirsiniz.

1. Facebook

En popüler sosyal ağ olduğu oldukça açıktır. Facebook, 18 yaşın üzerindeki her 10 kişiden 7’sinin dudaklarından duyabileceğiniz ortak bir sözdür. Facebook’un dünya genelinde 1.87 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Arkadaşları, meslektaşları, aileleri ve hatta eski arkadaşlarınızı arkadaşın arkadaşı özelliği ile birbirine bağlar. Sesli davet yapma, arkadaşlar, gruplar, personel yada şirket sayfaları arasında video, görüntü ve güncel durumu paylaşma kabiliyetine sahiptir.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/10-popular-social-networks/

Gönderiye Yorum Yap