Menü Kapat

Ettehiyyatü Duası Anlamı, Okunuşu, Türkçesi, Fazileti & Ezberlenmesi

Ettehiyyatü duası, dinimize kılınan her namazların ilk ve son oturuşlarında okunan bir duadır. Ettehiyyatü duası aynı zamanda “Tahıyyat Duası” olarak da bilinmektedir. Ettehiyyatü duası, Kuran-ı Kerim’de geçmediği için ayet değildir. Bu mübarek dua, Miraç Gecesi Allah’u Teala tarafından Peygamber Efendimiz’e iletilmiştir ve Cebrail (AS)’ın bu olaya dahil olmasıyla beraber ortaya çıkmıştır.

Peki, Ettehiyyatü Duası Türkçe ve Arapça yazılışı nasıldır? Ettehiyyatü Duası’nın anlamı nedir ve en kolay nasıl ezberlenmektedir? Ettehiyyatü Duası fazileti hakkında neler söylenmektedir?

Aynı zamanda Şafi mezhebine göre Ettehiyyatü duası’nın okunuşu ve anlamı da merak edilenler arasındadır. İçeriğin en alt kısmında bu konu ile alakalı gerekli bilgiye de ulaşabilirsiniz.

İşte, Ettehiyyatü Duası hakkında bilinmesi gereken her şey…

Ettehiyyatü Duası Arapça Okunuşu

Ettehiyyatü duasının Arapça okunuşuna ve Arapça resimli haline aşağıdan ulaşabilirsiniz;

  • اَلتَّحِيَّاتُ ِللهِ، وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّـبَاتُ، اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ، السَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلَىعِبَادِ اللهِ الصَّالِحِينَ. أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ.

ettehiyyatü duası okunuşu


Ettehiyyatü Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Ettehiyyatü duası Türkçe okunuşuna ve anlamı aşağıdaki gibidir;

  • Ettehiyyatü Lillahi vessalavatü vettayyibatü. Esselamu Aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtüh. Esselamu Aleyna ve ala ibadillahis salihin. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh.

Ettehiyyatü Duası

ettehiyyatü duası türkçe yazılışı okunuşu ve anlamı

Duanın Türkçe anlamı ise şöyledir;

  • Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.

Ettehiyyatü Duası En Kolay Nasıl Ezberlenir?

Ettehiyyatü duası, özellikle çocuklar tarafından kolay ezberlenebilen bir dua değildir. Bunun için birçok kişi bu duanın en kolay ezberlenme yöntemini merak etmektedir. Peki, Ettehiyyatü duası kolay nasıl ezberlenir?

Her duada olduğu gibi Ettehiyyatü duasında da kolay ezberleme yapmak için duası hem dinlemek hem de bir yerden aynı anda okumak gerekmektedir. Böyle günde en az 10 kez bu işlem gerçekleşirse duanın akılda kalması daha basit olacaktır.

Ettehiyyatü Duası Dinle ve Ezberle


Ettehiyyatü Duası Fazileti (Hikmeti) Nelerdir?

Ettehiyyatü duasının faziletleri de bu dua hakkında en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Peki, duanın hikmeti nelerdir?

Bir yere gittiğimizde selam verilmesi gerekmektedir. Normal olan budur… Ancak, Peygamber Efendimiz S.A.V, Miraç Gecesi Allah-u Teala’nın huzuruna vardığında ilk olarak Peygamber Efendimiz S.A.V değil de Allah selam vermiştir. Burada belirtilen hikmet ise şudur;

“Allah’ı Teala selam ve selametin bizatihi kendisidir. Biz bir insana selam verirken o aciz ve yaratılmış kişinin korkulardan, tehlikelerden kurtulması için Allah’tan yardım istiyoruz, Allah’a dua ediyoruz.”


Ettehiyattü Duası Şafi Mezhebine Göre Nasıl Okunur ve Yazılır

Türkçe Okunuşu ve Yazlışı

  • Ettehiyatu Elmubareketu Essalavatu Etteyyibalu lillahi Esselamu âleyke eyyuhennebiyyu we rahmetullahi we bereketuhu Esselamu âleyna we âla ibadillahisalihine Eşhedu enla ilahe illallahu we eşhedu enne Muhammeder-Resulullah

Ettehiyyatü Duası Şafi Mezhebine Göre Okunuşu;

Türkçe Anlamı

  • “Tahiyyallar, bereketler, salavatlar ve güzel şeyler Allah’ındır Ey nebi! Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun Bize salih kulların üzerine de selam olsun Ben şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammad Allah’ın resulüdür”

/ DİN

Gönderiye Yorum Yap