Menü Kapat

Fenerbahçe’den UEFA Açıklaması

Fenerbahçe’den Avrupa Kupalarıyla İlgili Açıklama Geldi!

UEFA’nın verdiği karara göre Galatasaray önümüzdeki sezon için Avrupa kupalarına gidebilecekken, Fenerbahçe bir üst kurula sevk edildi. Fenerbahçe’yle ilgili 31 Mayıs’ta verilecek karar öncesinde sarı-lacivertli kulüpten açıklama geldi.

Dün UEFA’dan Galatasaray ve Fenerbahçe’nin mali durumlarıyla ilgili bir karar açıklandı. UEFA’nın kararına göre Galatasaray önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına katılabilecekken Fenerbahçe Mayıs 2016 yılında yapılan anlaşmaya uymadığı gerekçesiyle bir üst kurula sevk edildi. Yapılan açıklamada Fenerbahçe’nin anlaşmanın şartlarını ihlal ettiği ifade edildi.

Konuyla ilgili ise Fenerbahçe’den açıklama geldi. İşte Fenerbahçe’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklama;

Kulübümüz, 2016 Mayıs ayında UEFA CFCB-IC (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu – İnceleme Dairesi) ile yapmış olduğu uzlaşma anlaşmasındaki 2017/18 sezonu denk hesap açığı taahhüdüne uyamadığı gerekçesi ile CFCB-AC (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu – Yargı Dairesi)’ ne sevk edilmiştir.

2016 Mayıs ayında yapılan anlaşmaya göre; 2017/18 sezonu finansal sonuçlarında denk hesap açığı taahhüdümüz € 10 milyon olarak belirlenmişti. Aynı sezon için denk hesap açığımızın € 20 milyon’u aşması durumunda ise Yargı Dairesi’ne sevk edilmemiz üzerine mutabakat sağlanmıştı.

Anlaşma içerisindeki bu koşullara rağmen, söz konusu 2017/18 sezonu için, € 57,5 milyon denk hesap açığı gerçekleşmiş ve Kulübümüz bu sebeple Yargı Dairesi’ne sevk edilmiştir.

CFCB İnceleme Dairesi, yeni yönetim kurulumuz tarafından 2018/19 sezonunda alınan aksiyonlarla birlikte

-Bilet ve forma satış gelirlerindeki artışı

-Yeni sponsorluk anlaşmalarını

-€ 60 milyon tutarındaki sermaye artışını

-Bağış kampanyasını

-Kulübümüzün TFF ve Bankalar Birliği ile borç yapılandırma ve yeni finansal kontrol talimatı üzerindeki çalışmalarını

-Beklenmedik kur ve faiz artışlarını

dikkate alarak verdiğini belirttiği kararda; Kulübümüz Yargı Dairesi’ne sevk edilirken olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere € 2,5 milyon para cezası, daha önceki yıllarda olduğu gibi önümüzdeki iki sezon boyunca UEFA müsabakalarında yer alacak oyuncular için transfer ve kadro sayısındaki kısıtlamalara devam edilerek UEFA müsabakalarından men edilmemesi tavsiye edilmiştir.

Aşağıdaki koşulların yerine getirilmesi durumunda ise UEFA gelirlerinden kesilecek € 2,5 milyon para cezasının daha da düşürülebileceği tavsiye edilmiştir:

-Bankalar Birliği ile yapılacak olan borç yapılandırma sürecinin Haziran 2019 sonuna kadar tamamlanması,

-Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde geliştirilen yeni finansal kontrol mekanizmasının Haziran 2019 sonuna kadar tamamlanması

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ

Gönderiye Yorum Yap