Menü Kapat

Frank Macfarlane Burnet Kimdir?

Frank Macfarlane Burnet, 3 Eylül 1899 tarihinde, Avustralya’nın Melbourne Viktorya şehrinde dünyaya gelmiştir.

Babası Frank Burnet, aslen İskoçyalı olup Avustralya’da banka müdürlüğü yapmıştır. Annesi Hadassah Pollock Mackay, ev hanımıydı. Burnet, yedi kardeşli kalabalık bir ailede büyümüştür. Ailesi Burnet’e küçük yaşlarda gereken alakayı gösterememiştir. Kardeşlerinden bazılarının engelli olması sebebiyle özellikle annesi zamanının çoğunu onların bakımlarıyla geçirmiştir. Burnet, spora ve kitap okumaya sıkça zaman ayırmıştır. İçine kapanık ve yalnızlık içinde çocukluk devri geçirmiştir.

1909 senesinde Burnet’in babasının başka bir bölgeye tayini çıkar. Terang İlkokulu’nda eğitim yaşamı başlamıştır. Ek olarak bir ömür boyu sürecek bir tutku olan böcek toplama hobisine de bu yaşlarda başlamıştır. Böcekleri toplayıp onları inceliyordu. Görsellikleri hakkında bilgileri not almaya başlamıştır. Ailesi, biyolojiye olan ilgisini farketmişti. Bu sebeple Burnet’in okuyabileceği ve böcekler hakkında bilimsel veriler elde edebileceği ansiklopedi ve kitapları kütüphanelerden temin edip ona verdiler. Böylece daha çok bilgiye ulaşabilmiştir.

İlkokulun bitiminde o dönemin prestijli özel okulu olan Geelong Koleji’ne tam bursluluk sınavını kazanarak giriş yapmıştır. Burnet, lise hayatından keyif alamamıştır. Zengin çocuklarının arasında onlara ayak uyduramaması ve kendisiyle alay edilmesi sebebiyle gene yanlışlık içinde bir dönem geçirmiştir. Bu dönemde alay konusu olmaktan korktuğu için, böceklerin gizemli araştırmalarına olan bağlılığını herkesten saklamıştır. Geelong Koleji’nden 1916 senesinde mezun olmuştur. Melbourne Üniversitesi’ne de tam burslu olacak şekilde kaydını aynı dönem yaptırmıştır. Charles Darwin ve Wells’e verdiği önem ve kendisi için bir kariyer yapma ihtiyacı sebebiyle tıp alanında eğitim almaya karar vermiştir. Burnet, 1917 senesinde 1. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Melbourne Üniversitesi’nde eğitim görmüştür.

Savaş sebebiyle Üniversitenin ordu birliğine zorunlu katılım yapmıştır. 1922 senesinde Tıp Fakültesi Lisans ve Cerrahi Bölümü mezunu olmuştur. Operasyon ve acil bölümünde eğitim alırken büyük keyif almıştır. Ancak hastane müdürü kişiliğinin araştırma çalışmalarına daha uygun olduğunu belirterek Burnet’i araştırma görevlisi olarak değişik bir birime geçirmiştir. 1923 senesinde Melbourne Hastanesi’ndeki Walter ve Eliza Salonu Enstitüsünde kıdemli patolog olmuştur.

1925 senesinde Avustralya’dan ayrılarak Londra’daki Lister Enstitüsü’nde asistan küratör olarak çalışmaya başlamıştır. Çoğu zaman kendi araştırmalarını yapmakta serbest kalmıştır ve mikro organizmaları incelemeye bu dönemde karar vermiştir. Enstitü, yeteneğinden etkilenmiş ve ona ilgi alanlarını daha da ileri götürmesine izin veren bir burs vermiştir. 1928 senesinde Londra Üniversitesi’nde bakteriler ve enfeksiyonlar üstüne doktorasını yapmıştır. 1928 senesinde Avustralya Melbourne’a geri dönüp Walter ve Eliza Hall Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır. 1944 senesinde Walter ve Eliza Hall Enstitüsü Müdürü ve bununla birlikte Melbourne Üniversitesi Deneysel Tıp Profesörü olarak atanmıştır.

Burnet’in bilimsel keşifleri ve başarıları lejandır; başta viroloji alanında kendi araştırma çalışmalarını belgeleyen 400’den fazla bildirsi yayınlanmıştır. Bununla birlikte, immünolojik çalışmaları, immünolojik hoşgörü teorisi, kendisine Nobel Ödülü’nü kazandırmıştır. Burnet, vücudumuzun kendi hücrelerine karşı antikorlar oluşturmadığını ifade etmiştir. 1956 senesinde Londra’daki Üniversite Koleji’nde Peter Medawar tarafından yönetilen bir ekip tarafından yapılan araştırmalarda, Burnet’in teorisini farelerde yapılan deneylerle doğrulamıştır. Burnet ve Medawar, araştırmaları ve keşifleri adına 1960 Nobel Tıp Ödülü’nü birlikte paylaşmışlardır.

Burnet’in Teorisi, bugün antikorlara dayalı en mühim ilaç tedavilerinin geliştirilmesine yol açmıştır. Burnet, iki büyük keşfine ek olarak psittakozun nedenlerini, mikrosatomatoz virüsünün insanlara tesir etmediğini, tavuk yumurtalarında virüs yetiştirme yöntemlerini keşfetmiştir. Birçok dalda ve birçok kurumdan ödüller almıştır. Burnet, keşifleri için 1960 Nobel Tıp Ödülü, 1951 senesinde Sir unvanı ödülünü, 1935 senesinde İngiliz Tıp Derneği Stewart Ödülünü, 1942 senesinde Londra Kraliyet Cemiyeti Üyeliğini, 1946 senesinde Cambridge Üniversitesi Fahri Doktorluğunu,
1947 senesinde Londra Kraliyet Madalyasını, 1959 senesinde Copley Madalyası ödülünü, 1975 senesinde Kudüs İbrani Üniversitesi Jubilee Madalyası ödülünü, 1977 senesinde 2. Elizabeth Jubilee Madalyası ödülünü kazanmıştır.

Burnet, 1928 senesinde Linda Marston Druce ile evlenmiştir. Çiftin bir oğlu ve iki kızı dünyaya gelmiştir. 1966 yılı ile 1977 yılları aralığında 13 kitap yazmıştır. Oldukça verimli bir araştırmacı olarak, 400’den fazla orijinal araştırma raporu yayınlamıştır. Virolojide 10 kitap, immünolojide 11 kitap, otobiyografi, yaşlanma ve genetik gibi mevzularda birkaç kitap yazmıştır.

Frank Macfarlane Burnet, 31 Ağustos 1985 tarihinde rektum kanseri sebebiyle 85 yaşlarında ölmüştür. Avustralya Hükümeti tarafından adına devlet cenaze töreni düzenlenmiştir.

Gönderiye Yorum Yap