Menü Kapat

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir, Nasıl Yapılır?

İnsan vücudunda yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığı ilk yer göz çevresidir. Özellikle otuzlu yaşlarda üst kapaklarda cilt yığılmaları ve alt kapaklarda ise torbalanmalar başlamaktadır. Bunlar, kişilerin devamlı olarak bitkin ve uykusuz bir görünüm ortaya koymasına neden olmaktadır. Gene mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kazayağı adı verilen kırışıklıklar da meydana gelmektedir. Zaman içinde göz altı torbaları ve gözyaşı oluğu adı verilen derin hatlar da meydana gelebilir. Yaşanan bu durumlar arasında hastalar için en sıkıntılı olan ise üst kapaklarda oluşan deri yığılmalarıdır. Çünkü bu yığılmalar, bir süre sonra kişinin gözünü açmasını zorlaştırabilmektedir. Gözünü açmak için devamlı kaşlarını kaldıran hastalarda ise alın bölgesinde derin çizgilerin oluştuğu görülmektedir. Bu anlamda hem fonksiyonel hem de estetik amaçlı olarak göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Peki, göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapaklarına uygulanacak olan estetik ameliyat öncesinde hastanın göz kapağı; kaşları, alnı, alt göz kapağı ve yanakları ile beraber değerlendirilir. Operasyon sırasında üst kapakta yer edinen fazla deri çıkarılarak göz kapağı üstünde oluşan yığılma ortadan kaldırılır. Gene bu ameliyat sırasında hastanın kaş kenarları da kaldırılmaktadır. Ek olarak gerekli durumlarda endoskop kullanılarak kaşların yukarı kaldırılması sağlanabilir.
Alt göz kapaklarında ise bozulan kapak ve yanak ilişkisi düzeltilir. Alt kapakta yer edinen ve toparlanış yağlar çıkarılarak yanak üstüne taşınır. Bu işlem sırasında orta yüz bölgesi de yukarıya doğru taşınır. Eğer gerekli görülürse yanak bölgesine ya da göz çevresine yağ enjeksiyonları yapılabilir ya da ince kırışıklıklar için lazer yapılabilir.

Göz kapağı estetiği çoğu zaman 35 yaş ve üzerindeki bireylere uygulanmaktadır. Ancak üst göz kapak yapısı ailesel olarak fazla düşük ve etli ya da alt göz kapaklarında belirgin olarak yağ toplanması olan kişilere erken yaşlarda da göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) uygulanabilmektedir. Gene torbalı ya da sarkık göz kapaklarına sahip, fiziksel olarak herhangi bir sağlık problemi olmayan ve beklentileri gerçekçi tüm hastalar bu ameliyatı olabilmektedir.
Göz kapağı düşüklüğü, özellikle erkeklerde daha çok görülür ve bu mesele için operasyonu daha çok erkekler talep eder. Düşük göz kapakları erkeklere devamlı olarak uykulu bir ifade vermektedir. Bu durum ise erkeklerin hem iş hem de sosyal hayatlarında mesele yaşamalarına neden olmaktadır. Ameliyatın gerçekleştirilmesindeki en mühim noktalardan birisi ise hastada ilave göz hastalıklarının bulunup bulunmamasıdır. Eğer hastada böyle bir hastalık var ise öncelikli olarak tedavi edilir ve ardından göz kapağı ameliyatı gerçekleştirilir.

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) öncesinde tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyata 3 hafta kala aspirin ve sigara kullanımının kesilmesi gerekmektedir. Gene özellikle son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan uzak durulmalı ve benzeri maddeler kullanılmamalıdır. Ek olarak operasyon öncesinde kullanılmaması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:
• Ginseng, co-enzim Q, ginko biloba vb. maddeleri içeren multivitamin hapları,
• Yeşil çay, kiraz sapı, domates çekirdeği ve keten tohumu gibi bitkisel ürünler,
• Apranaks, Vermidon ve Voltaren gibi ağrı kesiciler,
• Zayıflama ürünleri,
Tüm bunların yanında eğer gerekli görülürse Minoset ve Novalgin gibi ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak gene de herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda yarar bulunmaktadır.

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) sırasında hastaya ameliyathane ortamında genel anestezi yada sedasyon, yani ağır sakinleştiriciler uygulanmaktadır. Ameliyat, eğer üst kapaklar tek başına yapılacaksa lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir ve bu işlem yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Gene alt kapaklar için gerçekleştirilen operasyonlar çoğu zaman 1,5 saat sürmektedir. Eğer beraberinde yağ enjeksiyonu da yapılacaksa bu süre 3 saati bulabilmektedir.
Göz kapağı ameliyatı ile ilgili hastaların en fazla merak ettikleri konulardan birisi de, ameliyatın ağrılı olup olmadığıdır. Bu operasyon ağrılı değildir. Ancak hastalar, operasyon sonrasında çoğunlukla şişlik ve morluklardan şikâyet ederler.

Yaşlanma, göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) sonrasında da devam eden bir süreçtir. Dolayısıyla seneler geçtikçe göz kapaklarında değişimler gözlenebilir. Fakat göz kapakları hiçbir zaman ameliyat öncesindeki şekline dönmez. Gene üst kapaklarda az da olsa yeniden deri yığılması görülebilir ve ameliyat gerekebilir. Alt kapaklarda ise tekrar ameliyata gerek duyulmasa da, yağ enjeksiyonları ile orta yüzün yeniden desteklenmesine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Gönderiye Yorum Yap