Menü Kapat

Hafızanın Sınırı Var Mıdır?

İnsan beyni, yeryüzündeki en karmaşık ve görkemli yapılardan birisidir. İnsanlara, her gün yeni bir bilgiyi depolayabilme ve gerektiğinde bu bilgileri hatırlayabilme olanağı sağlamaktadır. Hepimizin bildiği gibi bir fotoğraf makinesinin bellek kartı dolduğunda daha çok fotoğraf kaydedilemez ya da flash hafıza hafızası dolduğunda içine daha çok yükleme yapılamaz. Peki insan beyni nasıl oluyor da bu kadar bilgiyi depolayabiliyor?

Uzun süre beynin kapasitesini ölçmeye çalışan nörologlar, hafızasıyla inanılmaz şeyler başaran insanlar karşısında şaşırtıcı sonuçlar elde etti. Çoğumuz bir telefon numarasını bile ezberleyemezken, 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Çinli Çao Lu, 2005 senesinde pi sayısının 67.980 rakamını ezberleyerek dünya rekoru kırdı. Başka bir örnek olan 10 yaşındaki Orlando Serrell, beyzbol sopasıyla kafasının sol tarafına almış olduğu darbeden sonra araba plakalarını ezberlemeye ve önceki yıllara ait bir tarihin hangi güne denk geldiğini söylemeye başladı. Peki tüm bu olgular insan beyninin kapasitesine dair neler anlatıyor?

Bellek kapasitemiz beynimizin fizyolojik yapısına bağlıdır. Beynimiz 100 milyon sinir hücresinden (nöron) oluşmaktadır ve beyinde iki tane birbirine benzeyen sinir hücresi yoktur. Bir sinir hücresinin bir birim hafızaya denk düştüğünü varsayarsak, beynimizin tümüyle dolmuş olması gerekirdi. Bu yüzden, bilim adamları bellek kapasitesinin sinir hücreleri arasındaki bağlantılarda olduğunu düşünmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda , insan beyninin düşünülenden 10 kat daha çok depolama kapasitesine sahip olduğu ve her bir nörondan çıkan ağ şeklindeki bağlantıların binlerce başka sinir hücresine ulaşarak, bellek kapasitesinde büyük alanlar oluşturduğu tespit edildi. Her bir sinir hücresi bağlantısı (sinaps) 4.7 bit’lik bilgi saklayabilmekte ve bu da insan beyninin kapasitesinin 1 petabayt olduğu anlamına gelmektedir. 1 petabayt ile 13.3 yıl HD filmi kaydedilebilir.

Olağanüstü bellek kapasitesine sahip olan insanların beyinleri, bahsettiğimiz normal bir insan beyni hafızasından çok mu değişik ? Bu sorunun cevabı, hayır. Pi sayısını ezberleyen Lu gibi insanlar sadece seçili bilgileri hatırlamak için beyinlerini eğitmektedirler. Mesela ABD Bellek Şampiyonu Nelson Dellis, seneler önce beyin jimnastiğine başladığında bir deste oyun kağıdının sırasını 20 dakikada ezberlerken, şimdi ise bu işi 30 saniye içinde yaptığını belirtiyor. Fakat bunu başarmak için günde 5 saat bellek alıştırmaları yapıyor. Bu durum bellek stratejileri üstünde çalışan herkesin bu işi başarabileceği fikrini ortaya çıkarıyor.

Gönderiye Yorum Yap