Menü Kapat

İlk Buharlı Gemi Ne Zaman Üretildi?

Jouffroy d’Abbans çok meraklı ve araştırmacı bir yapıya sahip bir gençti. Mühendislik eğitimi ile yakından uzaktan alakası olmayan d’Abbans mekanik ve bu alanlara ilgi duymaya başlamıştı. Yirmi yedi yaşına ayak bastığında tarihler 1776’yı gösteriyordu. Ve tam 27 yaşlarında olan d’Abbans, Baume les Dames rahibesinden maddî bir yardım aldı. Almış olduğu bu maddî yardımın tümünü en büyük deneyi olan on iki metre uzunluğundaki buluş ettiği gemisine yatırdı. Yaptığı ilk gemiyi yüzdürmeye çalışmış nafile başarılı olamamıştı. Buradan elde ettiği tek şey tecrübe kazanmasıydı.

İlk gemide yaşamış olduğu tecrübeler ve deneyinin başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında d’Abbans 34 yaşına basmıştı. Saône nehri kıyıları, Joufroy d’Abbans adlı genç bir subayın ortaya attığı ” yap itibarı ile buharla çalışan bir teknenin akıntıya karşı gideceği ” iddiası sonucunda on bin şahıs konuk olarak ağırlıyordu. Önceki deneyi olan gemiye oranla bu vapur başarısızlık ile sonuçlanan gemisinden 34 metre daha uzundu ve buna ek olarak 182 ton ağırlığındaydı. Bu kadar uzun ve ağır olan bu gemiye Pyroscaphe adını koymuştu. Yapı olarak geminin yanlarında iki adet büyük çark bulunuyordu. Geminin büyüklüğü gibi bu iki büyük çarkta ilk bakışta herkesin bakışlarını üstüne çekiyordu.

İlk gemisindeki başarısızlık tekrar yaşamak istemeyen d’Abbans bu sefer çok iyi çıkarmıştı ve sonunda büyük bir coşku ile Jouffroy vapur makinesini çalıştırdı. Bu büyük iki çark suyu dövdükleri ilk anda büyüklükleri gereğince gemiyi bir an şiddetli bir şekilde sarstı. Derhal ardından bu iki çarkın itme kuvvetine uyarak vapur yerinden kıpırdamaya başladı. Çalışmasından hareket etmesine ve en önemlisi akıntıya karşı gitmesine şaşıran izleyiciler ise hayran kaldıkları gemiyi durmadan alkışlıyorlardı. Vapur tamı tamına 15 dakika boyunca akıntıya doğru yol alabilmiş ve başarılı olmuştu. Bu tarihte yani 15 Temmuz 1783’te tanık olan seyircilerin gözleri önünde ilk buharlı vapur tarihe geçmiştir.

Bundan sonraki zamanda d’Abban arkasına maddî olarak destek alamadığı için bu icadını geliştiremeyerek bir ilerleyememişti. Üstelik İhtilal yüzünden göç etmek zorunda kalmıştı. Yinede 1807 tarihinde Amerikalı olan Futlun, Clermont adını verdiği buharlı gemisini Hudson’da yüzdürmüş ve bu sayede buharlı gemilerin yapılabileceğini kanıtlamıştı.

Gönderiye Yorum Yap