Menü Kapat

Kabe Nerede?

İslam’ın ilk ve en kutsal mekanı Kabe-i Muazzama (Kabe-i Şerif) nerede? Kabe’nin tarihi ve Kabe’nin bölümleri nelerdir? Kabe nerede, hangi bölgede, hangi ülkede bulunmaktadır? Kısaca Kabe nerede? İşte Kabe ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Mekke’de, İslam âleminde kıble kabul edilen kutsal bir yapıdır. Alemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev (mabed) Kabe’nin yeri, tarihi ve kutsiyeti…
Lügatte “küp şeklinde nesne” mânâsına gelen Kâbe, Kur’ân-ı Kerîm’de iki yerde zikredilmektedir. Âyetlerde “el-Beyt, el-Beytü’l-atîk, el-Beytü’l-harâm, el-Beytü’l-muharram, el-Mescidü’l-harâm” gibi muhtelif isimlerle de anılan Kabe’ye halk arasında ekseriyetle “Kabe-i Muazzama” denilir.

KABE NEREDE?

Allâh Teâlâ şöyle buyurur: “Şüphesiz, âlemlere bereket ve hidâyet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev (mâbed), Mekke’deki (Kâbe)dir.” (Âl-i İmrân, 96)

Kabe, Arap Yarımadası ülkesi olan Arabistan’nın Mekke şehrinde Mescid-i Haram’ın (Harem-i Şerif) avlusunun orta kısmında bulunmaktadır. Kâbe yaklaşık 13 m. yüksekliğinde, 12 m. boyunda ve 11 m. genişliğinde siyah taştan yapılmıştır.


Kâbe’nin de içinde bulunduğu alanı çevreleyen büyük mescide “Mescid-i Harâm” denilmektedir. Ortasındaki küçük meydan (tavaf yeri, metaf) üzerinde bulunan Kâbe, Zemzem ve Makam-ı İbrahim (a.s), bu câminin birer parçasını teşkil eder. Kabe’nin içinde bulunduğu yere Haremi Şerif, Mescid-i Haram veya Mescid-i Şerif de denilir. Kur’ân-ı Kerîm’de onaltı ayette “el-Mescidü’l-Harâm” olarak geçmektedir.
Kâbe’nin geniş duvar yapısı yaklaşık bir küp biçimindedir. Kabe’nin Kuzeydoğu duvarı 12,63 kuzeybatı duvarı 11,03 güneybatı duvarı 13,10 metre güneydoğu duvarı 11,22 metre ve yüksekliği 13 metredir. Böylece 145 m² alan üzerine kurulmuştur. Duvarlarında kullanılan taşlar Mekke tepelerindeki granit siyah taşlardandır.
Haber: Mehmet Sait Temel

Gönderiye Yorum Yap