Menü Kapat

Kanser ve Sigara Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler

Kanser, hücrelerin anormal bir şekilde kontrolsüz olarak büyümesi demektir. Gen değişiklikleri bir hücre meydana getirdiğinde yada birkaç hücrenin büyümeye başladığı ve oldukça fazla çoğalmaya başlamasıyla başlar. Bu, tümör adı verilen bir büyümeye neden olabilir. Çoğu kanser türü kişinin ömrü boyunca meydana gelen gen değişiklikleri sebebiyle başlar. Daha nadir rastlanan kanserler, kalıtsal yanlış genlerin ailelere geçmesiyle başlar. Kanserler, başladıkları hücrenin türüne göre gruplara ayrılır. Bunlar;

1)karsinomlar
2)Lenfomalar
3)Lösemiler
4)Beyin tümörleri
5)Sarkomlar’dır.

Tüm kanserler hücrelerden başlar. Vücutlarımız yüz milyonun üstünde hücreden oluşur. Kanser, bir hücrede yada küçük bir hücre grubunda değişiklik ile başlar.

Çoğu zaman, vücudumuzda her hücre türünün doğru numarasına yani DNA’sına sahibiz. Vücudumuz hücrelerin ne kadar ve ne kadar çoğunlukla bölündüğünü kontrol etmek için sinyaller üretirler. Bu sinyallerden herhangi biri hatalı yada eksikse, hücreler çoğalmaya ve fazla çoğalmaya ve tümör adı verilen bir yumrüye başlamış olabilir. Primer bir tümör kanserin başlandığı yerdir.

Lösemi denilen bazı kanser türleri, kan hücrelerinden başlar. Katı tümörler oluşturmazlar. Bunun yerine, kanser hücreleri kanda ve kimi zaman de kemik iliğinde birikir. Bir kanserin başlaması için, belirli değişimler, bir hücrenin yada bir grup hücrenin genleri içinde gerçekleşir.

Sigaralar, purolar ve boru tabir edilen sigara çeşidi, tütünü kurutulmuş tütün yapraklarından yapılır. Lezzet için diğer maddeler eklenir ve sigara içimi daha hoş olur. Bu ürünlerden çıkan duman, tütünün yanması ve katkı maddeleri tarafından üretilen kimyasalların harmanlanmış bir karışımıdır.

Sigara ve tütün kullanımı birçok kansere neden olur. Sigara ve tütün kullanan kişiler hücreleri zaman içinde deforme ettikleri için bile bile kansere davetiye çıkarmaktadırlar. Sigara ve tütün kullanımı sadece akciğer kanserine değil, bununla birlikte ağız ve boğaz kanserlerine, ses telleri, yemek borusu, mide, böbrek, pankreas, karaciğer, mesane, serviks, kolon ve rektum ile bir tür lösemiye de neden olabilir. Sigara ve tütün kullanımı minimum 12 çeşit kansere neden olur. Sigara ve tütün kullanımına bağlı kanserler, teşhis konan tüm kanserlerin % 40’ını oluşturur. Sigara ve tütün içimi tüm kanser ölümlerinin 10’undan 3’üne neden olur.

Sigara ve tütün dumanı, kanserojen olarak da bilinen kansere neden olan minimum 70 kimyasal madde barındırıyor. 10 kanser ölümünden yaklaşık 3’üne sigara içilmesi neden oluyor. Akciğer kanseri, hem kadınlarda hem erkeklerde kanser ölümünün önde gelen birinci nedenidir. Herhangi bir yaşta tütün kullanımından vazgeçmek, kanser hastalığına yakalanma riskini azaltabiliyor.

Kansere neden olan kimyasallara kanserojen maddeler denir. Tütün dumanlarında bulunan kimyasallardan bazıları şunlardır:

*Nikotin (insanları aradıkları etkiyi üreten bağımlılık yapan ilaç ve tütün dumanında en sert kimyasal maddelerden biri)

*Hidrojen siyanür
*Formaldehit
*Öncülük etmek
*Arsenik
*Amonyak
*Uranyum gibi radyoaktif elementler
*Benzen
*Karbonmonoksit
*Nitrozaminler
*Polisiklik aromatik hidrokarbonlar

Bu maddelerin birçoğu kansere neden olur . Bazıları kalp hastalığına, akciğer hastalığına yada diğer ciddi sağlık problemlerine da neden olabilir.

*Elektronik Sigara ve Benzeri Cihazlar
E-sigara ve diğer elektronik nikotin verme sistemleri, sigara yada diğer tütün ürünlerinin yerini alması için çoğunlukla kullanılır.

E-sigara pazarlamacılar çoğunlukla malzemelerin güvenli olduğunu iddia etmektedir. Ancak bu ürünlerin ürettiği aerosoller, bağımlılık yapan nikotin, aroma maddeleri ve bazılarının toksik olduğu yada kansere neden olduğu bilinen çeşitli kimyasal maddeler içerebilir. Bu maddelerin birçoğunun seviyeleri geleneksel sigaradan daha düşük gibi görünmektedir ancak standartlaştırılmadığından, bu ürünlerdeki nikotin ve diğer maddelerin miktarı büyük farklılık gösterebilir. Bu cihazların uzun vadeli sağlık etkileri bilinmiyor, ancak bunlar üstünde çalışılıyor.

 

Gönderiye Yorum Yap