Menü Kapat

Kırık Kaburgalar Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer kemik kırıklarının aksine kırık kaburgalar, alçı yada atel ile tedavi edilemez. Bu kırıklar çoğu zaman ameliyat olmadan tedavi edilirken ameliyata bazı durumlarda gerek duyulur. Kırık tedavisi genelde gövdeye sıkıca sarılan kırılmış kaburgaların kaynaması beklenerek yapılıyorken uzmanlar, bu sıkı sarım işleminin kaburga kırık tedavisine çok yardımcı olmadığını keşfetmişlerdir. Ek olarak, bunun derin nefes almayı zorlaştırdığını, diğer solunum sistemi komplikasyonlarının artmasına sebep olduğunu ve zatürree riskini yükselttiğini bildirmişlerdir.
Günümüzde, kırık kaburga tedavisi tipik olarak dinlenme, ağrı yönetimi ve solunum egzersizlerinin bir kombinasyonuna odaklanmaktadır. Cerrahi müdahale endikasyonları, birden fazla yerde kırılmış üç yada daha çok bitişik kaburga gibi göğüs kanadı kırılmalarında yada solunum problemlerine neden olan birden fazla kaburga kırığı içerdiğinde söz konusu olur.

Bir yada birkaç kaburganızı kırdıysanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri dinlenmektir. Bu sadece ağrıların bir kısmını azaltmayacak, bununla birlikte vücudunuzun iyileşme sürecini yönlendirmesine yardımcı olacaktır. Gene de, genel sağlığınız çin bir miktar fiziksel aktiviteye ihtiyacınız vardır. İyileşme sürecinde oldukça erken kalkıp yürüyebilirsiniz, ancak doktorunuz size izin verene kadar beklemek en iyisidir.
Yürüyecek duruma geldiğinizde yapabileceğiniz düşük performanslı aktivitelerden bazıları şunlardır:
•Cinsel aktivite
•Hafif ev işleri
•Basit işler
•Ağır kaldırmayı yada fiziksel eforu gerektirmediği sürece çalışma

Kaburganızın iyileşme sürecinde korunmanız gereken durumlardan bazıları şunlardır;
•10 kilodan fazla ağırlık kaldırmak
•Kaburganıza temas edecek sporları yapmak
•Egzersizi ve çekmeleri de içeren, itme, çekme yada gerdirme gerektiren herhangi bir aktivite yapmak
•Koşma, ata binme yada ATV sürme gibi yüksek etkili etkinliklere girmek
•Golf oynamak. Golf her ne kadar nazikçe bir sallanma hareketi ile yapılsa bile, eğer kırılmış bir kaburga var ise, acı verici bir ağrıya neden olabilir

Kırık kaburgaların ana semptomu devam eden ağrıdır, bundan dolayı ağrı ve rahatsızlığın kontrol altına alınması daha iyi bir iyileşme için şarttır. Bir miktar bile olsa ağrınızı azaltmak, normal nefes almanıza ve oldukça fazla rahatsızlık vermeden öksürmenize izin verebilir.

•İlk ağrıyı geçtikten sonra, kullandığınız reçeteli ilaçlarınızı, eczanelerde satılan reçetesiz bitkisel bazlı ilaçlarla, değiştirmek isteyebilirsiniz.
•Ek olarak, ekstra bir rahatlama için günde üç kez bir seferde 20 dakika boyunca bölgeye kapalı bir buz torbası da tutabilirsiniz.
Üç haftadan uzun süredir devam eden yada daha da kötüleşen ağrıyı doktorunuza bildirmelisiniz.

Büyük ve derin nefes almak göğüs kafeniz tarafından korunan akciğerlerinizin genişlemesine neden olur. Çoğu zaman bu bir problem değildir. Fakat eğer kırılmış bir kaburga var ise, derin bir nefes almak acı verici olabilir. Sadece sığ nefes almak zatürree ve diğer solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskinizi artırabilir. Bu yüzden, muhtemelen iyileşirken yapacağınız nefes egzersizleriyle eve gönderileceksiniz.
Bir solunum terapisti ile beraber çalışmanız bile önerilebilir. Terapinizin bir kısmı, soluduğunuz havanın hacmini ölçen bir aygıt olan bir spirometre kullanımını içerebilir. Bu size derin bir nefes almanın nasıl bir his vereceği konusunda daha iyi bir düşünce verecektir. Ağrıya yardımcı olmak için solunum egzersizlerinize başlamadan derhal önce ağrı kesici ilaçlarınızı almalısınız. Bir yastığı hafifçe fakat sıkıca göğsünüze yaslamak ağrıyı azaltabilirken sadece yavaş, sabit şekilde derin nefesler almaya çalışmalısınız.

Kaburganızın iyileşme sürecinde yapacağınız derin nefes alıştırmaları sizi solunum yolu hastalıkları ve zatürre riskinden korur. İşte size yardımcı olacak egzersiz alıştırması: Yapacağınız egzersize üç saniye derin nefesle başlamalı ve üç saniye bitiminde birkaç “öksürük” ya da hafif bir öksürükle kısa nefes almalısınız. Ardından ki üç saniyede daha rahat nefes alıp vermelisiniz. Bu egzersizi birkaç kez tekrarlamanız tedavi de etkili olacaktır.

Her bir kaburga yaralanması ve iyileşme süresi benzersizdir, ancak genel olarak kırık kaburgaların iyileşmesi yaklaşık altı hafta alır. Kırılma hafif şiddette ise bu, zaman çerçevesi daha kısa olabilir. Ciğerleriniz gibi iç organlarınız da yaralanırsa tam bir iyileşme daha uzun sürebilir. Bu özellikle hasarı onarmak için ameliyat gerektiğinde geçerlidir.

Nadiren kaburga yaralanmaları ciğerlerinize zarar verebilir. Çoğu zaman, ilk muayeneniz sırasında herhangi bir akciğer hasarı var ise teşhis edilir. Ancak kimi zaman, akciğer yaralanmaları derhal fark edilemeyebilir. Eğer aşağıda belirtilen durumlardan biri ya da birkaçına sahipseniz acilen doktorunuz başvurmanız tavsiye edilir.
•Nefes almakta güçlük yaşadığınızda
•Yoğun bir şekilde balgamlı öksürük var ise ya da balgam koyulaştığında
•Kan tükürüldüğünde
•Dudaklarda morarma olduğunda
•38.8 °C yada daha yüksek ateşte
Kırık kaburga vakalarının çoğu cerrahi olmadan geçer. Ancak bu iyileşme sürecinde ciğerlerinizin iyi şekilde çalışması ve vücudun bol oranda dinlenmesi gerekir. Yaşanılan kaburga kırıklıklarında çoğu zaman uygun şartlar sağlandığında bir yada iki ay içinde normal etkinliklerin çoğuna geri dönüş sağlanabilir.


ncbi.nlm.nih.gov
aci.health.nsw.gov.au
mayoclinic.org
mountsinai.org

Gönderiye Yorum Yap