Menü Kapat

Küçük Prens

Küçük Prens 7 den 70 e herkes tarafından bilinen bir kitaptır. Herkesin hayranlıkla okuduğu bu eser yıllarca dilden dile dolaşmaktadır. Küçük Prens kitabı çocuk genç yaşlı her bireyin zevk ve keyifle okuyabileceği bir kitaptır. Eserin sahibi Fransız pilot, şair ve yazar Antoine  de Saint Exupery adlı kişidir. Küçük prens kitabı dünyaca ünlü kitaplar arasında yer almaktadır. Dünyaca ünlü Küçük Prens kitabı birçok dile çevrilmiştir. Antoine de Saint Exupery’in  klasikleşen eseri Küçük Prens’i animasyon türünde sinemaya uyarlamışlardır.

 

 

küçük prens

 

Fransızca adı ”Le Petit Prince” olan bu eser Antoine de Saint Exupery ‘i tarafından 1943 yılında yayınlanmıştır. Küçük Prens kitabı sevgi ve aşk içeren bir kitaptır. Hayat ve yaşam hakkında derin konular içerir. Küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin yaşamını ve dünyasını anlatır. Büyüklerin hayatta yaptıkları yanlışları ve hataları eleştiren ve büyüyüp çocuk ruhunu unutulanlara göndermeler yapıyor. Küçük Prens kitabı herkesin okuması gereken bir kitap haline gelmiştir.

 

Küçük Prens kitabın Türkiye’ de Türkçe çevirisini yapan Türk yazalar arasında   Cemal Süreya Tomris Uyar, Selim İleri ve Ahmet Muhip Dıranas gibi önemli isimler yer alır.

İlk Türk çevirisi Ahmet Muhip Dıranas tarafından 1953 yılında yapılmıştır.

 

/ Şeyma TOKUR

Gönderiye Yorum Yap