Menü Kapat

Kurban Kesimi Kaç Gündür?

Kurban, Kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kesilebilir. Konuyla ilgili olarak, sahabeden Abdullah b. Ömer (r.a.), Peygamberimiz [aleyhissalatü vesselam]’ın şöyle buyurduğunu belirtmiştir: “Kurban kesme üç gündür. Bu günlerin en faziletlisi ilk gündür” (Malik, Muvatta, Dahâyâ, 12).

Kurban, şehirlerde veya bayram namazı kılınan diğer yerleşim merkezlerinde, bayram namazından sonra kesilir. Bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vaktinden itibaren kesilebilir. İlk vakti budur.

Kurbanın ilk vaktinin, bayramın birinci günü bayram namazının sonrası olduğuna dair, sahabeden Bera b. Âzib’in rivayet ettiği hadiste Peygamberimiz [aleyhissalatü vesselam] şöyle buyurmuştur:

Bugün bizim için ilk yapılacak şey namaz kılmaktır. Ondan sonra (evlerimize) dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim böyle yaparsa, sünnetimize uygun iş yapmış olur. Kim önce kurban keserse, o da ancak ailesine sunduğu bir ettir, kurbandan bir şey değildir” (Buhârî, Edâhî 1; Müslim, Edâhî, 1).

Hanefi mezhebine göre, kurban bayramının üçüncü günü akşamdan sonra kurban kesilmez. Dolayısıyla kurban kesmenin son vakti, bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadardır.

Şafii mezhebine göre ise dördüncü gün de kurban kesilebilir.

KAYNAK: Dr. Recep ÖZDİREK, Kurban İbadeti, Erkam Yayınları, 2007, İstanbul

Gönderiye Yorum Yap