Menü Kapat

Linus Pauling Kimdir?

Linus Pauling, 28 Şubat 1901 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinin Portland şehrinde dünyaya gelmiştir. Eczacı olan Herman Henry William Pauling ve Lucy Isabelle Pauling tarafından doğan üç çocuktan birincisiydi.

Linus utangaç fakat meraklı bir çocuktu. Ormanda gezinirken böcekler ve solucanlar toplardı. Devamlı okurdu. Bilime olan ilgisi, arkadaşı Lloyd Jeffress’in dilbilgisi okulu yıllarında teşvik edildi. Jeffress, küçük bir kimya laboratuarını yatak odasının bir köşesine kurmuştu ve burada basit deneyler gerçekleştiriyordu. Pauling’in bu deneyler ilgisini çekti ve bir kimya mühendisi olmaya karar verdi.

Babası, Linus dokuz yaşlarındayken 1910 senesinde öldü. Linus babasının vefatından sonra annesiyle kız kardeşlerine bakmak için birçok iş de çalıştı. Bu dönemde gözlem çalışmalarını aralıklı da olsa sürdürmeyi başardı. Dedesinin güvenlik görevlisi olarak çalıştığı kapatılmış metal hurda fabrikasından temin ettiği metallerle deneylerini yapıyordu. 1917 senesinde Pauling, Oregon’daki Tarım Üniversitesi’ne girdi. Burada maddelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin, atomların yapısının ve bunların oluşturduğu moleküllerle nasıl ilişkili olduğunu araştırdı.

Pauling, üniversitede bununla birlikte kimya dersi veriyordu. Derste görüp aşık olduğu öğrencisi ve bununla birlikte arkadaşı olan Helen Miller ile 17 Haziran 1923’te evlendi ve hemen sonra dört çocuğu oldu. Pauling, lisans diplomasını 5 Haziran 1922’de üniversiteden aldı. 1925 senesinde kimya alanındaki çalışmaları adına doktorasını yaptı. 1930’da Pauling ve Corey, amino asitler ve küçük peptidlerin yapısını incelemeye başladılar. Amino asitler, protein oluşturan organik asitlerdir. Peptitler, iki yada daha çok amino asitten oluşan bileşiklerdir. Pauling, 6 Nisan 1931’de bu mevzuyla ilgili ilk mühim makaleyi (“Kimyasal Bağların Doğası”) yayınladı ve Amerikan Kimya Topluluğu’nun Langmuir Ödülü’ne”otuz senelik bir adam tarafından yapılan saf bilimdeki en dikkat çekici çalışma” layık görüldü.1939’da Pauling, Kimyanın Doğası ve Moleküllerin, Kristallerin Yapısı adlı kitabı yayınladı. Bu aktif çalışmaları ona 1954 Nobel Kimya ödülünü kazandırdı. 1963 senesinde da dünyada ülkeler arası savaşa hayır kampanyaları kapsamında kendisine Nobel Barış Ödülü verilmiştir. Birleşmiş Milletlere akademisyenlerin imzaladığı dünyada daha çok savaşa hayır bildirisini iletmiştir.

C vitamini üstüne yaptığı araştırmalar orta moleküler tıp biliminin kurulmasında yardımcı oldu. Pauling, 19 Ağustos 1994 senesinde Kaliforniya’nın Big Sur şehrinde kanser sebebiyle öldü.

Gönderiye Yorum Yap